Szampon to najczęściej używany kosmetyk do włosów i nic w tym dziwnego – w końcu jest on niezbędny do ich podstawowej i regularnej higieny. Wiele osób używa szamponu, niezupełnie zdając sobie sprawę z jego przeznaczenia czy sposobu działania. Tymczasem szampon, podobnie jak odżywkę i inne kosmetyki, powinno się dobierać pod kątem własnych potrzeb. Jak to zrobić?
Skóra głowy czy włosy – co wziąć pod uwagę przy wyborze szamponu?
Zwykle pierwsze pytanie przy wyborze szamponu dotyczy tego, do czego należy dobierać ten kosmetyk – do włosów czy może do potrzeb skóry głowy? Warto zapamiętać, że choć to włosy mogą wydawać się intuicyjną odpowiedzią, szampon poleca się dobierać przede wszystkim pod kątem skóry głowy, jej specyfiki, rodzaju i indywidualnych potrzeb. Na potrzeby włosów powinna odpowiedzieć odżywka, którą stosuje się zaraz po spłukaniu z nich resztek szamponu.
Rodzaj włosów bierze się pod uwagę przy wyborze szamponu jedynie w sporadycznych sytuacjach. Mowa między innymi o włosach szczególnie osłabionych, które należy myć bardzo delikatnymi środkami. Innym przykładem są włosy farbowane, które dla trwałości koloru również myte są delikatnymi szamponami, które nie spłukują koloru z ich powierzchni, a czasem nawet dodatkowo go zabezpieczają.
Jak ustalić rodzaj własnej skóry głowy?
Według różnych źródeł wyznacza się od 3 do 6 typów skóry głowy, z czego 4 z nich pojawiają się u większości producentów kosmetyków czyszczących i pielęgnacyjnych. Są to następujące rodzaje:
- sucha skóra głowy;
- skóra przetłuszczająca się;
- skóra skłonna do łupieżu;
- skóra wrażliwa i ze skłonnością do alergii.
Każdy rodzaj skóry głowy ma swoje własne potrzeby. Skóra sucha potrzebuje nawilżenia, a wrażliwa – produktu o delikatnym i hipoalergicznym składzie, najlepiej wzbogaconym o składniki łagodzące. Przy typie przetłuszczającym się, warto wybrać szampon oczyszczający skórę głowy z dobrym składem, podobnie jak w przypadku skóry skłonnej do łupieżu, która wymaga porządnego oczyszczenia i odżywienia.
Większość osób jest w stanie ustalić rodzaj własnej skóry głowy na podstawie codziennych obserwacji. Jeśli masz z tym trudności, możesz odwiedzić salon fryzjerski lub dermatologiczny, żeby w profesjonalny sposób ocenić potrzeby swojej skóry.
Częste błędy popełniane przy myciu włosów szamponem
Użycie szamponu wydaje się całkowicie intuicyjne, jednak istnieją pewne często powielane błędy, które prowadzą między innymi do nadmiernego przetłuszczania się włosów, świądu skóry głowy czy nawet łupieżu. Żeby tego uniknąć, pamiętaj o tym, że:
- nie należy używać zbyt dużej ilości szamponu, ponieważ może to działać wysuszająco na włosy;
- szampon należy wmasowywać w skórę głowy, nie w powierzchnię włosów;
- ani skóry głowy, ani włosów nie należy trzeć zbyt intensywnie, ponieważ prowadzi to do uszkodzeń łuski włosa i wzmożonej produkcji sebum;
- szamponu nie należy używać zbyt często, ponieważ wypłukuje on naturalną warstwę ochronną włosów – zaleca się mycie ich średnio 1-3 razy w tygodniu;
- niewłaściwie dobrany szampon może przynosić niezamierzone i niechciane efekty stosowania;
- włosów nie należy spłukiwać ani za gorącą, ani za zimną wodą, bo skrajne temperatury przyczyniają się do ich osłabienia.
Warto pamiętać także o tym, że po każdym umyciu włosów szamponem zaleca się użycie odżywki. Szampon oczyszcza włosy i skórę głowy, ale niestety nie tylko z zabrudzeń – podczas mycia tracą one także nieco nawilżenia. Odżywka sprytnie temu zapobiega, zatrzymując wodę wewnątrz struktury włosów i poprawiając ich kondycję.