olejek przyspieszający opalanie
Adobe Stock, grafika partnera

Ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna. Z drugiej strony wybierając się na urlop, chcemy wrócić z brązową opalenizną. Czy da się to pogodzić? Można powiedzieć, że to zależy od tego czy nasza skóra już jest opalona i od długości urlopu, bo jednak trzeba postawić na bezpieczne opalanie. Dziś podpowiemy jak bezpiecznie stosować olejek przyspieszający opalanie, a także przybliżymy informacje na temat ochrony SPF.

Ochrona przeciwsłoneczna – dlaczego należy wybierać kremy z wysokim filtrem UV?

Większość Polaków ma bladą skórę, która naturalnie nie wytworzyła dużo melaniny. Oczywiście pod wpływem słońca produkcja barwnika ochronnego się zwiększa, jednak jednocześnie na naszą skórę, nieprzyzwyczajoną do intensywnego słońca oddziałuje także promieniowanie UVA/UVB. Bezpieczna ekspozycja na słońcu bez ochrony to 15-20 minut. Jeżeli przebywa się na zewnątrz dłużej, trzeba stosować ochronę SPF. W przypadku jasnej skóry polecany jest najwyższy filtr SPF 50, a w przypadku skóry wrażliwej nawet SPF 50+. Takie filtry zwiększają 50-krotnie bezpieczny czas ekspozycji na słońce, jednak jest to tylko umowne i poparte testami laboratoryjnymi. W testach stosowana jest ilość 2 mg kremu/cm2 skóry, a tyle nie nakłada się jednorazowo, zatem konieczne jest ponawianie aplikacji kremu co 2 godziny. Tak rekomendują producenci. Krem z wysokim filtrem UV lepiej chroni przed szkodliwym promieniowaniem, ale i fotostarzeniem skóry.        

Jak różni się ochrona UV w zależności od wysokości filtra SPF?

Krem z filtrem kremowi z filtrem nierówny. Wybierając taki z filtrem SPF 50, można liczyć na ochronę na poziomie ok. 98% przed promieniowaniem UVB. Z kolei filtr SPF 15 chroni już tylko w ok. 93%, a filtr SPF 10 – w ok. 90%. W przypadku filtrów SPF poniżej 10 ochrona spada jeszcze bardziej, dlatego nie są rekomendowane bez dodatkowej ochrony UV. Można zatem zastosować olejek zawierający składniki przyspieszające opalanie, ale po zastosowaniu kremu z wyższym filtrem UV. Są jeszcze dodatkowe zasady stosowania takich produktów i warto je poznać. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto nadmienić, że kremy z filtrem należy stosować nie tylko co 2 godziny, ale również każdorazowo po kąpieli wodnej czy to w przyhotelowym basenie, czy w morzu albo innym akwenie. Jednocześnie przed aplikacją należy dokładnie wytrzeć skórę. Idealnie, jeśli można wcześniej wziąć prysznic i wtedy dokładnie się wytrzeć, bo można pozbyć się zanieczyszczeń, czy substancji podrażniających, takich jak choćby sól morska. Wtedy należy nałożyć dość grubą warstwę kremu z filtrem UV i dokładnie go rozprowadzić do wchłonięcia. Jeżeli dopiero wychodzi się na miasto lub plażowanie, to o aplikacji ochrony przeciwsłonecznej trzeba pomyśleć 30 minut przed wyjściem, by produkt mógł dobrze wniknąć w skórę.          

Jak bezpiecznie stosować olejek do opalania przyspieszający opalanie?

Wspomnieliśmy już, że można stosować olejek do opalania przyspieszający opalanie, ale trzeba to robić na już nieco opaloną skórę. Taki produkt pozwala pogłębić kolor opalenizny czy przyspieszyć jej brązowienie. Jednak sam w sobie nie posiada odpowiedniej ochrony UV, zatem powinien być stosowany po nałożeniu np. godzinę wcześniej kremu z filtrem UV. W kolejnej godzinie można znów nałożyć krem z filtrem, a później ponownie olejek. Warto podkreślić, że taki produkt uwydatnia opaleniznę, a jednocześnie nawilża skórę. Dzięki temu prezentuje się jeszcze lepiej. Zawartość olejków roślinnych sprawia, że skóra jest miękka i odżywiona.