Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) dotyka kobiety w różnym wieku i jest problemem, którego kobiety najchętniej by się pozbyły.

Rozluźnienie pochwy może nastąpić wskutek różnych czynników. Poród siłami natury, w szczególności gdy kobieta rodzi w ten sposób kilka razy, często wpływa na strukturę ścianek tego narządu. Również spadek poziomu hormonów w trakcie menopauzy często wywołuje atrofię pochwy, czyli zmiany zanikowe w jej obrębie. Kobiety cierpiące na VRS narzekają na luźność pochwy i przez to zmniejszenie satysfakcji seksualnej. Zaniki w obrębie pochwy zmniejszają tarcia w trakcie stosunku, co zmniejsza doznania zarówno kobiety jak i jej partnera.

Chęć pozbycia się tego problemu kieruje kobiety do gabinetów medycyny estetycznej i plastycznej. Jednym z rodzajów zabiegów waginoplastyki jest laserowe obkurczanie pochwy. Metoda IntimaLase polega na użyciu lasera Er-YAG Fotona, który oddziałowuje na ścianki pochwy wiązkami laserowymi. Wiązki stymulują tworzenie się włókien kolagenowych w błonie śluzowej pochwy i powięzi wewnątrzmiedniczej.

Zabieg pozwala na przywrócenie pochwie elastyczności oraz jej napięcia. Efektem zabiegu jest również zmniejszenie jej obwodu, przez co jest ciaśniejsza. Nieocenionym efektem zabiegu jest również przywrócenie satysfakcji seksualnej, zarówno kobiecie jak i jej partnerowi.