Gdy nasze zęby znajdują się w katastrofalnej kondycji, z pomocą przychodzą implanty. Warto wybrać dobrego protetyka, gdyż niedopasowanej protezie towarzyszy dyskomfort.
Wbrew pozorom, zęby są delikatną częścią ciała, podatną na uszkodzenia i choroby, toteż należy o nie dbać. Niestety, czasem niektóre z nich trzeba usunąć i uzupełnić ubytki. Dużą popularnością cieszą się implanty zębów, które doskonale imitują naturalne uzębienie.
Proteza zębów – nieprzyjemne dolegliwości
W związku z tym, oż proteza jest sztucznym tworem, często towarzyszy jej dyskomfort. Pacjenci, którym założono implanty, często skarżą się na ból, uwieranie i odruch wymiotny. Wspomniane dolegliwości powinny ustąpić samoistnie, gdy pacjent przyzwyczai się do nowych zębów. Niestety, nie zawsze tak się dzieje.
Początkowo każda osoba, u której założono implanty, odczuwa ból. Proteza nie pozostaje bez wpływu na dziąsła. Warto jednak pamiętać, iż te w miarę upływu czasu przyzwyczajają się do syntetycznego tworu. Jeśli ból nie ustępuje, należy udać się do stomatologa. Specjalista przyjrzy się problemowi i zmieni protezę, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Odruch wymiotny? Dlaczego?
Praca protetyka przekłada się na komfort pacjenta. Jeśli proteza nie zostanie dopasowana do naszego zgryzu, może pojawić się odruch wymiotny. W związku z tym, iż wspomniane dolegliwości są uciążliwe, nie warto zwlekać z wizytą u stomatologa. W przypadku nieprawidłowo dopasowanej protezy można odesłać ją protetyka w celu dokonania korekty.
Jak pozbyć się odruchu wymiotnego?
Zanim zdecydujemy się na wizytę u stomatologa należy poczekać parę dni. W miarę upływu czasu dyskomfort powinien ustępować. Warto mieć pod ręką cukierki miętowe, które hamują odruch wymiotny. Jednocześnie należy unikać pokarmów, które przyklejają się do zębów. Jeśli wciąż towarzyszy nam odruch wymiotny, można przepłukać jamę ustną chłodną wodą.
Aleksandra Wiktor