Czasem zdarza się, że pomimo wszelkich starań o nasze zęby ich czas dobiega końca – pewnego dnia po prostu łamią się lub kruszą. W takiej sytuacji stajemy przed poważnym wyborem i zaczynamy szukać jakiegoś rozwiązania. Takim rozwiązaniem mogą okazać się korony porcelanowe.

Czym są i do czego służą korony porcelanowe?

Korony protetyczne najczęściej wykonywane z metalu i porcelany lub też z samej porcelany pomagają w odbudowie i wzmacnianiu uszkodzonych zębów. Korony porcelanowe mają niezwykle szeroką gamę zastosowań. Mogą okazać się pomocne przy odbudowie pękniętych zębów, zmniejszeniu ich ścisku w jamie ustnej, ochronie po leczeniu kanałowym czy też wzmocnieniu po założeniu zbyt dużej plomby.
Korony dentystyczne są również bardzo często używane w celach czysto estetycznych. Można zastosować je m.in. do wybielania zębów czy też poprawy ich kształtu – jest to idealne rozwiązanie dla osób niezadowolonych ze swojego uśmiechu. W świecie stomatologii korony ze względu na swoją wszechstronność są często wykorzystywane i cenione zarówno przez pacjentów, jak i specjalistów.

Jak wygląda zabieg mocowania koron dentystycznych?

Zabieg mocowania koron dentystycznych jest dość prosty.

  • Pierwszym krokiem jakiego dokonuje dentysta jest przygotowanie złamanego lub uszkodzonego zęba. Polega on na odpowiednim opiłowaniu jego powierzchni, tak aby pozostał po nim silny rdzeń na który będzie można w przyszłości zamocować koronę.
  • Kolejnym krokiem jest pobranie bardzo precyzyjnego wycisku, który trafia do laboratorium, gdzie zostaje zeskanowany komputerowo.
  • Następnie dentysta zabezpiecza ząb materiałem tymczasowym, tak aby pacjent mógł funkcjonować normalnie do czasu zamontowania korony.
  • Najczęściej w przeciągu dwóch tygodni technik odlewa model gipsowy, który z pomocą specjalistycznego programu komputerowego dostosowuje do potrzeb pacjenta. Następnie na jego podstawie wykonuje porcelanową koronę.
  • Etap podczas którego korona zostaje zamontowana na ówcześnie przygotowanym zębie pacjenta jest etapem finalnym. Po nim pacjent może już swobodnie używać swojego nowego implantu.

Warto dodać, że cały zabieg odbywa się przy miejscowym znieczuleniu i jest praktycznie bezbolesny.