W Polsce powiększanie piersi za pomocą implantów jest coraz popularniejsze. Powodem jest nie tylko większa dostępność klinik, w których można wykonać zabieg, ale również jego cena. Warto jednak wiedzieć, z jakim ryzykiem wiąże się operacja, zanim się na nią zdecydujesz.

Dobre dla każdego?

Niestety, nie każda kobieta może przejść zabieg powiększania piersi za pomocą wszczepiania implantów. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są wszelkie ciężkie choroby, zwłaszcza układu krążenia, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby serca czy cukrzyca. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również nie powinny poddawać się powiększaniu piersi – w tych przypadkach lepiej odczekać nawet rok od zakończenia laktacji. Dodatkowo najlepsze efekty daje wszczepienie implantów u osób młodych, ponieważ ich skóra jest jędrniejsza i lepiej będzie „trzymać” wkładki.

Pamiętaj, że powinna to być wyłącznie Twoja decyzja. Jedna trzecia kobiet decyduje się na zabieg pod wpływem namowy lub sugestii ze strony bliskiej osoby. Nadal jednak jest to Twoje ciało, a powiększenie piersi to ogromna zmiana, na którą trzeba się przygotować.

Każda operacja to ryzyko

Nie ma operacji całkowicie bezpiecznych. Ryzyko związane z interwencjami chirurgicznymi jest różne i zależy od bardzo wielu czynników, nad którymi lekarze nie zawsze mogą panować. Dzięki dokładnej informacji lekarz może zminimalizować ryzyko, choć nie da się go całkowicie uniknąć.

Do najczęstszych problemów po powiększeniu piersi należą przede wszystkim trudności z karmieniem dziecka piersią. Dzieje się to zwłaszcza w przypadku, gdy implant był wprowadzany przez cięcie wokół brodawki. Jednak większość implantów nie stwarza takiego problemu i karmienie piersią będzie możliwe.

Każda z nas widziała też na pewno w Internecie zdjęcia gwiazd ze zdeformowanymi piersiami po wielu operacjach. Dzieje się tak najczęściej gdy zabieg przeprowadzony jest przez chirurgów, którzy nie znają się na swojej pracy. Żeby uniknąć takiej sytuacji trzeba wcześniej dobrze poznać rynek i porównywać oferty, ale zdecydowanie nie należy kierować się oszczędnością przy tego rodzaju zabiegu. Oszczędność oznacza, że implanty są tańsze – a więc bardziej nietrwałe i co za tym idzie – mniej bezpieczne. Warto przeprowadzić konsultacje u kilku lekarzy, wybrać raczej znaną klinikę, poczytać opinie innych pacjentek w Internecie.

Źle dobrane czy założone implanty mogą również pod wpływem jakiegoś wypadku losowego pęknąć, co spowoduje wylanie się silikonu lub, jeśli implant był napełniony solą fizjologiczną, nagłą zmianę w piersi pod względem jej kształtu, jędrności czy wielkości. Operacja na piersi może też wiązać się z czasową lub trwałą utratą czucia w brodawce, z różnego rodzaju krwiakami, z uczuleniem na wszczepiony implant. W niektórych sytuacjach konieczne może być nawet jego wyjęcie i wymiana na inny, lub nawet zrezygnowanie z zabiegu.

Rzadkie, ale nie niemożliwe

Powikłania pozabiegowe w przypadku implantów piersi zdarzają się na szczęście rzadko, co również sprawia, że zabieg ten jest bardzo popularny. Jednak jak w przypadku każdej operacji, ryzyko istnieje i trzeba je znać.