Zbyt nisko osadzone lub opadające brwi to stosunkowo częsty problem. Dzięki nim twarz nabiera ponurego wyglądu, sprawia wrażenie starszej i poważniejszej. Nie zawsze jest to wygląd pożądany. Endoskopowe unoszenie brwi jest zabiegiem, który może pomóc rozwiązać ten problem.
Same brwi czy również czoło?
Liftingi twarzy to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetycznych. Wygładzają zmarszczki czołowe, unoszą brwi. Jednak tradycyjny lifting wiąże się z wykonaniem długich, bo nawet 20 centymetrowych, nacięć. Tymczasem endoskopowy lifting działa pod skórą i wymaga tylko niewielkiej ingerencji skalpela.
Lifting brwi jest niewielką zmianą, która bardzo wpływa na cały wygląd twarzy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze brwi z wiekiem zaczynają lekko opadać. Im niżej się znajdują, tym bardziej twarz wygląda na zmęczoną i coraz starszą. Często sami przyspieszamy ten proces, przez wiele lat marszcząc brwi. Osłabia to mięśnie twarzy, ale również powoduje powstawanie zmarszczek (np. lwiej zmarszczki, która daje wyraz srogości). Lifting brwi jest zabiegiem dającym słabsze efekty, niż pełny lifting twarzy. Należy o tym pamiętać, zanim podejmie się decyzję o zabiegu. Pacjent powinien mieć świadomość, że w niektórych sytuacjach lifting brwi nie da pożądanego efektu – wtedy chirurg zaproponuje inny zabieg, rozleglejszy. Co istotne, zabiegi chirurgiczne twarzy można ze sobą łączyć. Dzięki temu relatywnie skraca się czas potrzebny na rekonwalescencję i zagojenie ran, ponieważ ciało będzie goiło się raz po jednym dużym zabiegu, a nie wielokrotnie po mniejszych zabiegach.
Endoskopowy zabieg
Endoskopowy lifting polega na wykonaniu niewielkich cięć, przez które w odpowiednich miejscach umieszczane są specjalne zaczepy, podtrzymujące tkanki. Jest to procedura bardzo precyzyjna, dzięki wprowadzonej pod tkanki kamerze i stosunkowo mało inwazyjna w porównaniu do tradycyjnego liftingu. Cięcia są minimalne (2 nacięcia 1,5cm tuż za linią czołową włosów). Zaczepy, które służą do zahaczenia tkanek, dają efekt równomiernie naciągniętej skóry i ulegają wchłonięciu po roku. Jednocześnie jednak gwarantują trwały efekt. Zabieg jest krótki i może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Również rekonwalescencja po takim zabiegu jest znacznie krótsza. Tradycyjny lifting twarzy wymagał nawet 2 tygodni odpoczynku od pracy i wysiłku. Endoskopowa metoda ogranicza do minimum ingerencję w ciało pacjenta. Już następnego dnia po zabiegu możliwy jest powrót do pracy. Również powikłania zdarzają się tutaj bardzo rzadko i są znacznie lżejsze, niż w rozleglejszych operacjach plastycznych. Najczęściej dochodzi do zakażenia rany, bardzo rzadko zdarza się, że zaczep powoduje podrażnienie tkanek. O zabiegu świadczy jedynie lekki obrzęk i niewielki opatrunek. Efekt uniesionych brwi uzyskuje się natychmiast.