Drugie życie ubrań

Fast fashion to moda, którą oferują nam sieciówki. Ubrania w niej są produkowane na masową skalę i szybko zastępowana przez nowe modele. Celem fast fashion jest kreowanie nowych potrzeb wśród konsumentów. Z tego też powodu w jednym sezonie modne są złote dodatki, a w drugim srebrne. Jednego nosimy dzwony, a drugiego rurki. Ma to na celu zmuszać nas do zakupu nowych ubrań, abyśmy nie wyglądały staromodnie w tym, co już posiadamy. Coraz popularniejsze staje się jednak drugie życie ubrań. Pozwalają na to vintage shopy i second handy.

Moda powraca i to dosłownie

Choć co sezon mamy do czynienia z nowymi trendami, które dość mocno odbiegają od tego, co było modne jeszcze niedawno, to pewne rzeczy powracają. Moda nieustannie zatacza koło. Niektóre modele torebek modne na początku XXI wieku są dziś produkowane w tej samej wersji przez wielkie domy mody.  Tymczasem możemy je kupić w vintage shopach. Stan wielu z nich wydaje się idealny. Dobrej jakości torebka potrafi przetrwać długie lata. Modne są także spodnie z niskim stanem, tzw. biodrówki oraz buty sportowe na bardzo wysokim koturnie, które kojarzą się z czasami świetności Spice Girls. Tego typu ubrania kupimy dziś w second handach za parę złotych. To dobre rozwiązanie, by wyglądać stylowo, ale nie przeznaczać na ten cel majątku.

Ubrania od projektantów w dobrej cenie

Vintage shopy oferują oryginalne ubrania stworzone przez projektantów, które charakteryzują się wysoką jakością. Można je kupić w dobrej cenie i cieszyć się nimi przez długie lata. Jeśli nie stać cię na nową sukienkę od projektanta, zajrzyj do sklepu z używaną odzieżą. Może spotka cię w nim miła niespodzianka?

Ubrania z vintage shopów pomogą ci się wyróżnić

W związku z tym, iż wszyscy kupujemy ubrania w sieciówkach, na ulicach można spotkać armię klonów. Wszyscy nosimy te same rzeczy i w rezultacie nie podkreślamy swojego indywidualizmu za pomocą ubioru. Na szczęście można tego dokonać, sięgająć po odzież z vintage shopów.  Dzięki asortymentowi tych sklepów wyróżnisz się na tle armii klonów.

Drugie życie ubrań zmniejsza zanieczyszczenie planety

Gdy odwiedzamy second hand lub vintage shop, dajemy drugie życie ubraniom, które normalnie wylądowałyby na wysypisku śmieci, chociaż ich stan wciąż pozostaje bardzo dobry. Mało tego, każda sukienka kupiona w sklepie z używaną odzieżą, to mniejszy napęd dla fast fashion, czyli masowej produkcji ubrań słabej jakości, które są przeznaczone tylko na jeden sezon.

Vintage shop pozwala zaoszczędzić pieniądze w czasach epidemii

Pandemia sprawiła, że zaczęliśmy racjonalnie planować wydatki. Nikt z nas nie chce wydać ogromnych pieniędzy na ubrania, by później nie mieć za co żyć. Stabilność zatrudnienia jest niepewna, a co za tym idzie odraczamy decyzje zakupowe. Coraz częściej też kupujemy ubrania w vintage shopach, ponieważ w ten sposób możemy sporo zaoszczędzić.