Moda

Jak wybrać właściwy rozmiar sandałów?

Jak wybrać właściwy rozmiar sandałów

Lato to czas, w którym stopy mogą odetchnąć z ulgą. Założenie pary wygodnych sandałów może być niesamowitym wyzwoleniem. Jeśli jednak Twoje sandały nie są dobrze dopasowane, możesz odczuwać chroniczny dyskomfort. Dlatego, czy wyciągasz z szafy sandały, japonki lub klapki, czy też zastanawiasz się nad kupnem nowej pary tych butów, właściwe ich dopasowanie jest kluczowe.

Jak powinny być dopasowane sandały?

Chociaż należy unikać butów, które są zbyt luźne, istnieje duża szansa, że powinnaś lekko zwiększyć rozmiar swoich sandałów. Dlatego pamiętaj, aby cała stopa mieściła się na podeszwie, kiedy jesteś w pozycji wyprostowanej.

Oznaki tego, że Twoje sandały są za małe:

  • pięty wystają ponad tylną część podeszwy
  • palce lekko wystają poza podeszwę
  • paski wbijają się w pięty, palce lub inne części stopy
  • pojawiają się pęcherze lub inne dolegliwości stóp
  • stopy bolą podczas chodzenia lub odczuwamy dyskomfort po ściągnięciu obuwia

Jeżeli Twoje pięty wystają poza podeszwę, paski prawdopodobnie będą wrzynać się w skórę, co może być bolesne i ograniczać krążenie. Dodatkowo część stopy nie będzie chroniona. To samo dotyczy przedniej części buta. Palce bez dodatkowej ochrony są narażone na skaleczenia i stłuczenia. Jeśli zastanawiasz się, czy japonki są złe dla Twoich stóp? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli nosisz takie, które nie są prawidłowo dopasowane.

Jak powinny być dopasowane sandały

Jak znaleźć odpowiedni rozmiar sandałów?

Dużo osób zakłada, że noszenie większego rozmiaru buta sprawi, że ich stopy będą wyglądały na duże, ale w przypadku sandałów to stwierdzenie jest dalekie od prawdy. Jest wręcz odwrotnie. Jeśli wciśniesz swoje stopy w zbyt małe sandały, nie tylko będziesz odczuwać dyskomfort, ale właśnie wtedy stopy będą sprawiały wrażenie nieco większych. Oczywiście, luźno dopasowane buty mogą powodować szereg problemów, ale w przypadku sandałów jest to dosyć rzadkie zjawisko.

Badanie z 2018 roku opublikowane w Journal of Foot and Ankle Research wykazało, że noszenie butów, które są zbyt małe, jest znacznie bardziej powszechne niż noszenie pary, która jest zbyt duża.

Dlatego aby znaleźć odpowiednie sandały powinnaś prawidłowo zmierzyć stopy. Pamiętajmy, że rozmiar stóp z wiekiem ulega zmianie, dlatego warto co jakiś czas powtarzać tą czynność. Kolejną istotną kwestią dotyczącą pomiaru stopy jest pora dnia kiedy go wykonujemy. Pomiar powinniśmy zrobić wieczorem, kiedy to nasze stopy są nieco większe. Dodatkowo pamiętajmy aby zmierzyć obydwie stopy, ich rozmiary mogą się nieco różnić.

Kiedy już decydujemy się na zakupy, wybierzmy sandały o nieco większym rozmiarze, dzięki temu będziemy czuć się w nich komfortowo nawet podczas wielogodzinnego użytkowania.

 

Dodaj komentarz