infekcje intymne w ciąży

Dolegliwości intymne „lubią” niestety często wracać. Zazwyczaj nie są szczególnie niebezpieczne, ale w ciąży powinnaś zadbać o siebie szczególnie.

Dlaczego ciąża sprzyja infekcjom


Nawet kobiety, które generalnie nie mają skłonności do infekcji intymnych, w ciąży mogą się na nie skarżyć? Dlaczego? W głównej mierze winne są hormony. Wpływają one bowiem na pH pochwy, które z kwaśnego zmienia się na zasadowe. To właśnie kwaśne pH jest naturalną barierą ochronną przed drobnoustrojami, dlatego organizm pozbawiony swojej ochrony jest bardziej podatny na infekcje. Innym czynnikiem jest obniżona odporność – ciąża to trudny okres dla ciała. Chorobom dróg rodnych sprzyjają także infekcje pęcherza, ponieważ bakterie w okolicach intymnych niezwykle łatwo się rozprzestrzeniają. Do czynników powodujących infekcje zaliczyć należy też zbyt wysoki poziom cukru, za mało witamin, a nawet – stres. Więcej informacji znajdziesz na portalu www.kobiecosc.info.

 

Czy infekcje w ciąży są niebezpieczne


Zazwyczaj infekcje dróg rodnych są uciążliwe, ale nie powodują skutków ubocznych. Mogą jednak być niebezpieczne podczas ciąży. Głównie dlatego, ponieważ mogą wywołać przedwczesny poród. Groźniejsze dla dziecka jest zakażenie bakteryjne. Może prowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherz płodowego, poronienia. Matka natomiast może cierpieć z powodu zapalenia mięśnia macicy po porodzie, trudnego gojenia się krocza po ewentualnym nacięciu, czy ropni narządów wewnętrznych. Warto jednak pamiętać, że, infekcje intymne leczy się stosunkowo łatwo. W przypadku ich wystąpienia nie należy panikować, tylko szybko udać się lekarza.

Lepiej zapobiegać niż leczyć


Ta stara prawda sprawdza się w każdym wypadku, także jeśli chodzi o drogi intymne. Szczególnie w ciąży, profilaktyka zakażeń okolic intymnych jest niezwykle ważna. Jak sobie radzić? Przede wszystkim warto wybrać odpowiednie produkty do pielęgnacji okolic intymnych. Godny polecenia jest prOVag żel® – specjalistyczny wyrób do codziennego stosowania. Zawiera on substancje wytwarzane przez bakterie kwasu mlekowego, odpowiada za utrzymanie prawidłowego pH w ciąży, zapobiega infekcjom a także przyśpiesza okres regeneracji po nich. Co więcej można go bez obaw stosować w czasie ciąży i po porodzie.

Więcej informacji na temat produktu znajdziesz na stronie www.provag.pl.