Dlaczego wchodzisz w toksyczne związki
Jonathan Borba z Unsplash

Toksyczne związki stanowią ogromny problem, z którego często nie zdajemy sobie sprawy. Wiele osób tkwi w nich przez całe życie, nawet nie zdając sobie sprawy, że wpadło w pułapkę. Czasem tacy ludzie czują, że coś jest nie tak, ale uważają, że nie istnieją idealne relacje. W każdych czasem pojawiają się problemy. W naszym artykule podpowiadasz, dlaczego wchodzisz w toksyczne związki.

Spis treści:

  1. Jeden toksyczny związek to niewiedza, kolejne to nieuświadomione mechanizmy psychologiczne
  2. Przymus powtarzania a toksyczne związki
  3. Dlaczego wchodzisz w toksyczne związki? Koluzja
  4. Złe wzorce wyniesione z domu rodzinnego a toksyczny partner
  5. Niskie poczucie własnej wartości a złe związki
  6. Lęk przed odrzuceniem

Jeden toksyczny związek to niewiedza, kolejne to nieuświadomione mechanizmy psychologiczne

Jeśli twój pierwszy związek okazał się toksyczny, możesz zrzucić to na karb braku doświadczenia. Gdy nie wiemy, jak powinna wyglądać zdrowa relacja, na co należy zwrócić uwagę, to możemy popełnić błąd. Powinniśmy jednak wyciągać z nich wnioski i drugi raz nie wchodzić do tej samej rzeki. Istnieją jednak osoby, które nieustannie powielają te same błędne decyzje. Toksyczny związek pogania u nich inny toksyczny związek. Z czego wynikają tak daleko idące problemy z budowaniem relacji międzyludzkich?

Przymus powtarzania a toksyczne związki

Osoby, które pochodzą z dysfunkcyjnych rodzin, często cierpią na przymus powtarzania. Oznacza to, iż próbują odtworzyć dobrze znany scenariusz w dorosłym życiu, aby zmienić jego zakończenie. Tak bardzo pragną happy endu, że nawet nie zdają sobie sprawy, że wpadły w pułapkę. Wikłają się w toksyczne związki, bo podświadomie wybierają niewłaściwych partnerów. Kobiety często stawiają na mężczyzn z problemami, których usiłują zmienić. Wychowałyśmy się na filmach romantycznych, gdzie miłość zawsze zwycięża. Tymczasem w prawdziwym życiu nie zawsze tak się zdarza. Zmienić możemy tylko siebie, inni ludzie są dorośli i sami podejmują świadome decyzje. Przymus powtarzania dobrze obrazuje poniższy przykład. Kobieta dorastała w domu, gdzie nie mogła liczyć na uwagę ojca. Zawsze rozpaczliwie o nią zabiegała, jednak nie odniosła sukcesu. Podświadomie uważa, że zrobiła coś nie tak. Na partnerów wybiera sobie mężczyzn niedostępnych emocjonalnie i wchodzi z nimi w toksyczne związki. Wierzy, że w końcu trafi na takiego, na którego uwagę zasłuży, zabiegając o niego. Tymczasem usilne starania często przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego. Mężczyźni nie lubią kobiet, które zdobyli bez trudu. Często nie okazują im należytego szacunku.

Dlaczego wchodzisz w toksyczne związki? Koluzja

Wchodzenie w toksyczne związki dobrze opisuje koluzja. Pod tym terminem kryje się nieświadome wybieranie ludzi w oparciu o nieuświadomione mechanizmy psychologiczne, w tym deficyty z dzieciństwa. Np. ty nie miałaś w domu wzorca kobiecości, bo twoja matka musiała zastąpić ci ojca. W rezultacie jesteś silną kobietą, ale masz słaby kontakt ze swoją kobiecością. Na partnerów wybierasz mężczyzn, którzy są niezaradni życiowo. Często wchodzisz w rolę zaradnego mężczyzny, który opiekuje się słabszą kobietą. Jednak koluzja w tym przypadku może przyciągać do twojego życia pasożytów i wampirów energetycznych. Stajesz się ofiarą nadużyć. Np. twój toksyczny partner żeruje na twoich ciężko zarobionych pieniądzach, a sam nie kwapi się do podjęcia żadnej uczciwej pracy.

Złe wzorce wyniesione z domu rodzinnego a toksyczny partner

Zastanawiasz się, dlaczego wchodzisz w toksyczne związki? Może się okazać, że za wszystko odpadają złe wzorce wyniesione z domu rodzinnego. Uczymy się poprzez naśladownictwo. Potrzebujemy zatem dobrych przykładów w swoim najbliższym otoczeniu. Często jednak ich nie znajdujemy. Np. matka zawsze pozwalała na to, aby ojciec źle ją traktował, nadskakiwała mu i usprawiedliwiała jego niewłaściwe zachowania, ponieważ cierpiała na współuzależnienie. Ty w dorosłym życiu możesz również wykazywać skłonność do toksycznych mężczyzn i usługiwania im na każdym kroku. Nawet jeśli facet zrobi coś złego, za co powinien zostać przez ciebie przekreślony, ty widzisz w nim dobrego człowieka podobnie jak twoja matka w twoim ojcu. Musisz sobie uświadomić złe wzorce wyniesione z domu rodzinnego i zastąpić wadliwe oprogramowanie właściwym. Możesz tego dokonać z pomocą doświadczonego psychoterapeuty.

Niskie poczucie własnej wartości a złe związki

Złe związki stanowią przypadłość osób, które cierpią na niskie poczucie własnej wartości. Tacy ludzie cieszą się, że ktoś w ogóle zwrócił na nich uwagę. W domu rodzinnym często nie mogli na to liczyć. W rezultacie są mu wdzięczne i robią wszystko, aby pozostał w ich życiu. Często jednak taki mężczyzna nie spełnia podstawowych standardów. Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że znacznie obniżamy poprzeczkę facetom, których wpuszczamy do swojego życia. On nadużywa alkoholu, sięga po narkotyki, nie okazuje ci szacunku  i prawdopodobnie zdradza cię z innymi kobietami. Ty jednak nie potrafisz od niego odejść, bo boisz się, że w życiu nie spotka cię już nic dobrego, żaden facet cię nie zechce.

Lęk przed odrzuceniem

Na toksyczne związki szczególnie narażone są kobiety, które cierpią na lęk przed odrzuceniem. Boją się, że gdy wytyczą wyraźne granice, on je zostawi. Nie zdają sobie sprawy, że lepiej żyć w pojedynkę niż u boku toksycznego gościa, który dopuszcza się wobec nich nadużyć emocjonalnych i seksualnych. Lęk przed odrzuceniem jest ściśle powiązany z niskim poczuciem własnej wartości oraz pozabezpiecznym stylem przywiązania. Wskazuje na to, że we wczesnym etapie dzieciństwa dziecko nie miało zapewnionego dobrego kontaktu z czułą, opiekuńczą i troskliwą matką. Nie zawsze mogło liczyć na jej wsparcie i zainteresowanie.