Dlaczego uciekamy w pracę
Zdjęcie autorstwa Anastasia Shuraeva z Pexels

Z roku na rok przybywa osób, które poświęcają pracy większość swojego czasu. Do gabinetów psychoterapeutów ludzie trafiają na ogół wówczas, gdy dostrzegą u siebie objawy wypalenia zawodowego. Dlaczego uciekamy w pracę?

Dlaczego uciekamy w pracę? Strach przed brakiem pieniędzy

To jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie uciekają w pracę. Pandemia pokazała, jak kruche jest nasza przyszłość. Wiele osób z dnia na dzień musiało zamknąć swoje firmy, zwolnić pracowników, ponieważ dofinansowanie ze strony państwa nie pokrywało podstawowych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie nie wiemy, kiedy gospodarka zostanie odmrożona przynajmniej w tym najbardziej elementarnym wymiarze, czyli dotyczącym handlu. Wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, meblowe oraz sklepy odzieżowe, obuwnicze i jubilerskie w galeriach handlowych pozostają zamknięte od kilku tygodni. Co gorsza, nawet jeśli za chwilę zostaną odmrożone, to po miesiącu znowu może czekać je zamknięcie. Wzrost cen, niepewność zatrudnienia i strach przed pogłębiającym się kryzysem gospodarczym, sprawiają, że pracujemy więcej niż do tej pory. Chcemy zarobić pieniądze, póki istnieje taka możliwość.  Często musimy poświęcić klientowi więcej uwagi niż dotychczas, aby zachęcić go do zakupu czy inwestycji. On również boi się smutków kryzysu gospodarczego.

Ucieczka przed trudnymi emocjami

Niektóre osoby są zamożne i nie boją się utraty środków do życia.  Niemniej uciekają w pracę, ponieważ nie radzą sobie z trudnymi emocjami. To może być smutek po rozstaniu z partnerem, samotność, złość na rodziców, którzy okazali się niewydolni wychowawczo. W pracy zapominamy o problemach, ponieważ naszą głowę zaprzątają inne sprawy.

Ucieczka przed problemami

Niektórzy uciekają w pracę, gdy tylko pojawią się jakieś problemy na horyzoncie. Dziecko zacznie sprawiać trudności wychowawcze, a mąż po raz kolejny pojedzie na weekend z kolegami, zamiast spędzić go z własną rodziną. Biuro stanowi dla nas bezpieczną oazę. Po przekroczeniu progu mieszkania dopadają nas problemy dnia codziennego, dlatego pracujemy więcej, niż musimy.

Ucieczka przed samotnością

Nie brakuje też osób samotnych, które cierpią po rozstaniu z partnerem, nie mają przyjaciół etc. One zapełniają pustkę w swoim życiu, spędzając w biurze po 12 godzin dziennie. To czyni ich życie bardziej znośnym.

Potrzeba dowartościowania się poprzez sukcesy zawodowe

Niektóre osoby wychodzą z domu rodzinnego z bardzo niską samooceną. Pragną udowodnić, że są coś warto i potrafią osiągnąć w życiu sukces. W związku z tym bez reszty oddają się swoim zawodowym aspiracjom. Pracują po godzinach, a nawet w weekendy i święta.