Najczęstsze przyczyny bólu i dyskomfortu brzucha
Fotografia przekazana przez partnera

Prawdopodobnie każdy z nas doświadczył bólu oraz dyskomfortu w brzuchu. Zazwyczaj nie pojawia się on często i nie jest poważnym objawem. Kiedy jednak ból brzucha przedłuża się, może świadczyć o chorobie. Przyczyny bólu mogą być różnorodne, np. od niestrawności i podrażnienia po choroby przewlekłe. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu oraz dyskomfortu brzucha?

Jakie są przyczyny bólu brzucha?

Przyczyny bólu brzucha[1] mogą być różne. Może on świadczyć o niestrawności, a także o zaparciach, zakażeniu wirusowym albo o skurczach menstruacyjnych. Poza bólem brzucha bardzo często pojawiają się również bolesne skurcze. Wśród najczęstszych przyczyn występowania bólu brzucha wymienia się:

  • chorobę Leśniowskiego-Crohna,
  • zatrucia pokarmowe,
  • alergie pokarmowe,
  • nagromadzenie się gazów,
  • problemy z wypróżnianiem się.

Inną przyczyną bólu brzucha oraz wzdęć jest zespół jelita drażliwego[2]. Są to problemy, które dotyczą zaburzonej czynności motorycznej jelit (spowolnienie jej). Zaburzenia te utrudniają wydalanie gazów jelitowych, co powoduje ich nadmierne gromadzenie się w świetle jelita, a także nasilenie różnych nieprzyjemnych dolegliwości, np. wzdęcia. Spowolnienie perystaltyki jelit, a do tego zmniejszona częstość wypróżnień określane są jako zaparcia. Mogą występować samodzielnie albo w przebiegu zespołu jelita drażliwego.

Poza tym ból brzucha może się również pojawić przy nietolerancji laktozy albo przy owrzodzeniu żołądka. Występuje również przy przepuklinie, zapaleniu wyrostka robaczkowego, endometriozie, refluksie żołądkowo-przełykowym i może towarzyszyć kamieniom żółciowym oraz nerkowym.

Szczególnie zaniepokoić powinno, gdy ból brzucha jest ostry i do tego przedłuża się, a wraz z upływem czasu staje się mocniejszy. Także wtedy, gdy towarzyszy mu utrata wagi, biegunka, upławy i krwawienie z pochwy, a także złe samopoczucie, wymioty, plucie krwią i duszności. Wtedy konieczna staje się pilna wizyta u lekarza.

Leczenie bólu brzucha

Jeśli ból brzucha pojawia się w związku z niestrawnością albo wynika z przejedzenia, warto przejść na dietę lekkostrawną, chodzić na długie spacery oraz pić ciepłą herbatę ziołową. Kiedy jednak pojawia się przy konkretnej chorobie, wtedy leczenie odbywa się zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku, gdy powodem bólu jest zatrucie pokarmowe, należy pamiętać, by oprócz wskazań lekarza zwiększyć ilość przyjmowanych płynów. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po zestaw elektrolitów, dostępnych w aptece lub wykonanie samodzielnie w domu napoju elektrolitowego (na litr wody dodajemy 2 łyżki miodu i ½ łyżeczki soli kuchennej).

W sytuacji intensywnego bólu brzucha może być konieczne sięgnięcie po środki rozkurczające bądź popularne środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu czy ibuprofenu. Dobrze sprawdzi się również termofor wypełniony ciepłą wodą lub masaż wodny pod gorącym prysznicem. Jednak, gdy ból brzucha pojawia się nagle i jest intensywny, a szczególnie, gdy towarzyszą mu gorączka i wymioty, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, bo stan ten może być sygnałem bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.

Na szczęście nie każdy ból brzucha wiąże się z ciężką chorobą, czasem są to tylko nieprzyjemne gazy i wzdęcia.

W przypadku wzdęć, bardzo dobrze sprawdzą się kapsułki Espumisan, które dostępne są bez recepty. Mają one w swoim składzie symetykon, a jest to składnik, który przyczynia się do leczenia objawów dolegliwości żołądkowo-jelitowych, które wynikają z nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym.

Ma on działanie powierzchniowe, ponieważ jego aktywny składnik jest substancją chemicznie obojętną. To oznacza, ze nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest dobrze tolerowany. Po kapsułki Espumisan mogą sięgać osoby w różnym wieku, stosujące inne leki jak również kobiety w ciąży i osoby chore na cukrzycę, gdyż lek ten nie zwiera cukru.

Referencje:

[1] M. Putowski, Ból brzucha jako częsta przyczyna interwencji medycznych lekarzy pierwszego kontaktu, Lublin, 2016, s. 34-39.

[2] K. Adrych, G. Rydzewska, Rozpoznawanie i leczenie zespołu jelita nadwrażliwego w praktyce lekarza rodzinnego [w:] Varia Medica, 2020, t. 4, nr 1, s. 52-59.