Na polskim rynku nie brakuje czasopism z pogranicza kosmetologii i dermatologii. Niestety, nie wszystkie periodyki zawierają rzetelne informacje. W przypadku „Dermatologii i Kosmetologii” przytoczone dane zostały podparte przypisami, które odsyłają nas do publikacji naukowych. W związku z tym możemy pogłębiać tematy, które wzbudziły nasze zainteresowanie.

Bieżący numer, który ukazał się w grudniu 2013 roku, przybliża problem dermatoz, czyli zmian skórnych, które towarzyszą laktacji. Kobiety, które karmią piersią, powinny poświęcić więcej uwagi pielęgnacji biustu. Odpowiednio dobrane kosmetyki i maści chronią przed dermatozami. Jeśli pojawią się zmiany skórne, konieczna staje się wizyta u specjalisty.

Osoby, które pragną poznać mechanizm oddziaływania wolnych rodników na kolor włosów, powinny zapoznać się z artykułem M. Seiberga. Publikacja „Siwienie włosów indukowane wiekiem -wielopłaszczyznowe działanie stresu oksydacyjnego” przybliża tę tematykę.

Z problemem podkrążonych oczu zmaga się wiele kobiet. Chcąc ukryć sińce, odruchowo sięgamy po korektor. Tymczasem odpowiednie zabiegi są w stanie zlikwidować podkówki. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się peeling z kwasem trójchlorooctowym i mlekowym. Osoby, które pragną poznać szczegóły tego nowatorskiego zabiegu, powinny zapoznać się z artykułem C. Vavouli pt. „Zastosowanie chemicznego peelingu z kwasem trójchlorooctowym i kwasem mlekowym w przypadku podkrążonych oczu.

 Wiele osób chętnie pożegnałoby niechciane komórki tłuszczowe. Intensywne ćwiczenia oraz odpowiednio dobrana dieta rozwiązują problem. Niestety, tego typu rozwiązania nie przynoszą natychmiastowych rezultatów. Osoby, którym zależy na czasie, powinny zapoznać się z zabiegiem kriolipolizy, który polega na zamrażaniu komórek tłuszczowych. W bieżącym numerze „Dermatologii i Kosmetologii” znajduje się artykuł, który przedstawia szczegółowy przebieg zabiegu.

Jak prenumerować kwartalnik? Szczegółowe informacje znajdują się na stronie wydawcy.