Decyzja o rozwodzie nie jest łatwa, oznacza bowiem poważne zmiany w naszym życiu. Niektóre osoby z lęku przed samotnością latami tkwią w toksycznych związkach, które je wyniszczają. Nie każda sytuacja jednak wygląda tak samo. Kiedy warto podjąć decyzję o rozwodzie?
Spis treści:
- Decyzja o rozwodzie niesie ze sobą poważne konsekwencje
- Świadoma decyzja o rozstaniu
- Świadoma decyzja o rozstaniu
- Jak przygotować dzieci na rozwód rodziców?
- Toksyczny związek a powroty do eks
- Jak poradzić sobie z samotnością po rozwodzie?
Decyzja o rozwodzie niesie ze sobą poważne konsekwencje
Decyzja o rozwodzie często przysparza nam sporych problemów, ponieważ obawiamy się jej konsekwencji. Skutki takiego wyboru mogą mieć poważny charakter. Jeśli jesteśmy stroną słabiej zarabiającą, nasz status materialny ulegnie pogorszeniu. Gdy posiadamy wspólne dzieci, musimy podzielić się opieką nad nimi. Ponadto wspólne potomstwo może ciężko znieść rozwód rodziców. Niemniej czasem warto zdecydować się na ten krok, ponieważ dzieci czują narastające napięcie. Po latach przyznają, iż żałują dorastania w takiej atmosferze. Dla ich dobra często dużo lepszy jest rozwód, który pozbawia je nieprzyjemnego napięcia. Rodzice stają się szczęśliwi, mają dla nich więcej uwagi.
Świadoma decyzja o rozstaniu
Podejmując decyzję o rozwodzie, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Czasem problem stanowi wspólny kredyt na mieszkanie, ale gdy towarzyszy nam szczera chęć zmiany, z pewnością znajdziemy jakiejś wyjście z tej trudnej sytuacji. Zastanów się, co zapewni ci rozwód, a jakie korzyści zyskasz, pracując nad obecnym związkiem. Jedne z nas pochopnie podejmują decyzje i rezygnują z relacji, które można naprawić, poświęcając sobie więcej uwagi. Drugie z kolei uparcie tkwią w toksycznej relacji, ponieważ boją się, że nie poradzą sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nimi życie.
Plan na życie po rozwodzie. Gdzie zamieszkasz po rozstaniu z partnerem?
Decyzja o rozwodzie to jedno, plan na życie to drugie. Od niego należy rozpocząć działanie. Zastanów się, za coś będziesz żyła, gdy odejdziesz od męża. Gdzie zamieszkasz po rozstaniu? Czy poradzisz sobie sama z codziennymi problemami? Na kogo możesz liczyć w trakcie rozwodu? Może się okazać, że potrzebujesz najpierw uzbierać trochę pieniędzy, by zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe i mieć za co wynająć mieszkanie.
Jak przygotować dzieci na rozwód rodziców?
Rozwód rodziców to zawsze trudne doświadczenie dla dzieci, ale można zredukować jego negatywny wpływ na psychikę najmłodszych. Czasem ciężko zapanować nad emocjami, zwłaszcza gdy mąż nas zdradza i naraża na poważne choroby przenoszone drogą płciową. Nie oznacza to jednak, że mamy nastawiać dzieci przeciwko niemu. On może być kiepskim partnerem, ale dobrym ojcem. Poza tym dzieci nie lubią wybierać między rodzicami. Uwikłanie ich w konflikt lojalnościowy zawsze negatywnie odbija się na ich psychice.
Toksyczny związek a powroty do eks
Toksyczny związek to niewątpliwie relacja, z której warto wyjść. Jednak to właśnie kobiety tkwiące w takich więziach najczęściej mają problem z podjęciem ostatecznej decyzji. Odchodzą od męża po to, by za chwilę do niego wrócić. Brakuje im bowiem środków finansowych, nie mają gdzie mieszkać lub cierpią na współuzależnienie. Wiele kobiet woli też niesatysfakcjonujące życie, ale znane, od nieznanego, które może okazać się szczęśliwe. Lęk przed zmianą jest tak silny, iż paraliżuje przed wprowadzeniem jej w życie.
Jak poradzić sobie z samotnością po rozwodzie?
To, czy poradzisz sobie po rozwodzie, zależy tylko od ciebie. Możesz pójść do pracy i zyskać niezależność finansową. Możesz docenić samotność, wreszcie nikt nie mówi ci, jak masz żyć, ubierać się i kiedy sprzątać mieszkanie. Sama jesteś sobie panią i to ty decydujesz, na co wydasz premię, którą zarobiłaś. Już nie musisz jej przeznaczać na nowy samochód swojego lubego, możesz zainwestować w siebie, np. usuwając znamiona, które wyglądają niepokojąco w ramach prywatnej praktyki lekarskiej. Jeśli kiepsko sobie radzisz z samotnością, zastanów się, kto dotrzyma ci towarzystwa podczas rozwodu. Może to być siostra, przyjaciółka czy koleżanka z pracy. Gdy masz obok siebie bliską osobę, odkrywasz, że wcale nie potrzebujesz partnera do szczęścia. Wiele z nas skarży się na samotność w związku. Niestety wielu mężczyzn nie dostrzega potrzeb partnerki, w tym chęci rozmowy, bliskości czy wspólnego spędzenia niedzielnego popołudnia. W takiej sytuacji decyzja o rozwodzie może okazać się najlepszym rozwiązaniem.