Jak traumy z dzieciństwa wpływają na nasze zachowanie

Wiele osób nosi w sobie jakąś traumę z dzieciństwa. Choć na co dzień żyjemy całkowicie normalnie, to wystarczy zapalnik, aby złe wspomnienia wróciły, a wraz z nimi trudne emocje. Jak traumy z dzieciństwa wpływają na nasze zachowanie?

Ojciec alkoholik a strach przed mężczyznami

Bardzo często zdarza się, że ojciec alkoholik pozostawia trwały ślad w psychice córki. Jeśli widziała ona, jak znęca się nad matką, urządza awantury bez powodu, czepia się o wszystko, to może bać się mężczyzn. W dorosłym życiu może być kobietą sukcesu, w życiu zawodowym kieruje się profesjonalizmem i z każdym, niezależnie od płci, nawiązuje poprawne stosunki. Jednak tak naprawdę bezpiecznie i swobodnie czuje się tylko w towarzystwie innych kobiet.  Gdy podejdzie do niej mężczyzna, aby zaproponować randkę, od razu się pojawia się lęk i odrzucenie propozycji. Córkom alkoholików faceci często jawią się jako jednostki niebezpieczne, potencjalni gwałciciele i oprawcy. W związku z tym są one bardzo ostrożne. Nie wdają się w relacje prywatne z mężczyznami, unikają ich na imprezach służbowych, wolą wówczas  przebywać w towarzystwie mieszanym. W relacjach służbowych z mężczyznami nie pozwalają sobie nawet na odrobinę prywaty. Próby flirtu ze strony kolegi z pracy odbierają negatywnie jako próbę wykorzystania, dlatego od razu ją ucinają. Wbrew pozorom w przypadku tych kobiet trauma z dzieciństwa może okazać się błogosławieństwem. One tak bardzo boją się mężczyzn, że z całą pewnością będą unikały sytuacji ryzykownych, wieczornych randek z ledwo poznanymi facetami etc. Problem pojawia się wówczas, gdy każdy mężczyzna na ulicy budzi w nich strach oraz wówczas, gdy nie potrafią stworzyć szczęśliwego związku. Oczywiście, wiele zależy od warunków wychowywania. Niektóre kobiety są bardzo ostrożne i nieufne, ale kierują się zdrowym rozsądkiem. Jeśli mężczyzna wydaje się spokojny, mogą się z nim umówić w miejscu publicznym w ciągu dnia. Stopniowo będą go wpuszczać do swojego życia.

Ojciec zdradzający matkę a strach przed zdradą

Niektóre kobiety bardzo boją się zdrady i całe dnie wiszą na telefonie, aby kontrolować poczynania swojego partnera. Ten często czuje się przez nie osaczony. Ma dość ciągłych pytań i tłumaczeń. Nie podoba mu się to, że ona grzebie mu w telefonie i robi nieoczekiwane naloty na mieszkanie kolegi, gdzie odbywa się męskie spotkanie. Za jej głęboko zakorzenionym strachem przed zdradą może stać ojciec, który zdradził matkę i odszedł do innej kobiety. W rezultacie ona obawia się kolejnego porzucenia. Stara się mu zapobiec.

Zamiatanie alkoholizmu pod dywan a brak zaufania do swoich spostrzeżeń

W rodzinach alkoholowych często zamiata się wszystkie sprawy pod dywan. Gdy dziecko mówi matce, że ojciec znów jest pijany i będą problemy, matka twierdzi, że to nic takiego, to tylko lekki rausz. W rezultacie zaszczepia w dziecku przekonanie, że nie może ono ufać własnym obserwacjom. Alkoholizm jest bardzo wyniszczający dla całej rodziny, ale to dzieci cierpią z jego powodu najbardziej.  Pół biedy, gdy matka potrafi przyznać, że mąż jest alkoholikiem. To przełamanie społecznego tabu służy dziecku.

Krytyczne uwagi rodziców a brak wiary w siebie

Bardzo często rodzice są krytyczni wobec dzieci. Uważają, że w ten sposób zagrzeją ich do walki o jak najwyższe oceny. Niestety, krytykowanie dziecka przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Gdy dziecko słyszy: jesteś debilem, jak można z tego było dostać dwóję, to zakodowuje sobie informację, że nie grzeszy bystrością. W rezultacie w dorosłym życiu ciągle czuje się uzurpatorem. Uważa, że przez przypadek zasiada na tak wysokim stanowisku, to nie jest w żaden sposób zasłużony awans.

Rozwód rodziców a luźne podejście do relacji damsko-męskich

Często zdarza się też, że rozwód rodziców odbija się negatywnie na postrzeganiu relacji damsko-męskich.  Jeśli córka widzi, że matka po rozwodzie  codziennie spotyka się z kimś innym, to w dorosłym życiu będzie tworzyć krótkotrwałe relacje oparte na seksie. Zabraknie w nich głębi i bliskości, ponieważ nie nauczyła się, jak zbliżyć się do drugiej osoby i pielęgnować więź. To może także rodzić dla niej ogromne zagrożenie. Jeśli nie zachowa zdrowego rozsądku, może popaść w seksoholizm i zarazić się jakąś chorobą przenoszoną drogą płciową.