Czym są wągry i jak powstają

Wągry, nazywane także zaskórnikami, to powszechny problem nie tylko wśród osób z cerą trądzikową. Te nieestetyczne zmiany skórne są efektem zablokowania ujść gruczołów łojowych przez nadmiar sebum i zanieczyszczeń obecnych na skórze. Ze względu na to, że są dość widoczne, wągry stanowią poważny problem natury estetycznej dla wielu osób. W jaki sposób pozbyć się wągrów? Do tego celu przede wszystkim niezbędna jest wiedza oraz świadomość tego, w jaki sposób powstają na naszej skórze.

Czym są wągry?

Wągry, czyli zaskórniki, to zmiany skórne o niezapalnym charakterze. Często określa się je wykwitem pierwotnym, gdyż stanowią pierwszy objaw trądziku pospolitego. Choć nie towarzyszy im stan zapalny, wągry mogą ulegać nadkażeniom i przekształcać się w bolesne wypryski. Zwykle ma to miejsce w sytuacji, kiedy stosuje się niewłaściwą pielęgnację skóry lub próbuje się usunąć je w sposób mechaniczny poprzez wyciskanie, którego zdecydowanie powinno się unikać.

Zaskórniki można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:

  • zaskórniki zamknięte – na skórze widoczne są jako niewielkie białe kropki, wyczuwalne jako nierówności skóry. Ujścia ich gruczołów łojowych są niewidoczne, a masa łojowo-rogowa zbiera się pod powierzchnią skóry;
  • zaskórniki otwarte – to właśnie one powszechnie znane są jako widoczne na skórze wągry. Ich wygląd i ciemne zabarwienie związane jest z utlenianiem keratyny w martwych komórkach skóry. Powstają poprzez zablokowanie ujść gruczołów łojowych masą łojowo-rogową. W centralnej części posiadają otwór, przez który na zewnątrz wydostaje się wydzielina. Mogą ulegać nadkażeniom przez bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes i przekształcać się w zmiany zapalne.

Skąd biorą się wągry?

Wągry najczęściej zlokalizowane są w obszarze czoła, nosa oraz brody, czyli tam, gdzie znajduje się najwięcej porów skóry. Są one charakterystyczne dla skóry trądzikowej i przetłuszczającej się. Ich występowaniu sprzyja niewłaściwa keratynizacja, czyli nadmierne rogowacenie naskórka. Wpływ na ich powstawanie ma także zaleganie sebum w ujściach gruczołów łojowych. Zaskórniki mogą być związane z czynnikami genetycznymi (podobnie jak sam trądzik), jednak ich pojawianiu się mogą sprzyjać także inne czynniki:

  • niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy;
  • brak odpowiedniej higieny (np. niepoprawny demakijaż);
  • aplikowanie kosmetyków mocno obciążających pory skóry;
  • stosowanie kosmetyków o właściwościach wysuszających (np. zawierających alkohol etylowy);
  • zaburzenia hormonalne;
  • silny stres;
  • zażywanie niektórych leków;
  • narażenie skóry na szkodliwe działanie środowiska (m.in. smogu i pyłu);
  • niewłaściwa dieta (m.in spożywanie produktów zawierających duże ilości cukrów, tłuszczów nasyconych i żywności przetworzonej).

Trądzik zaskórnikowy – co oznacza?

Trądzik zaskórnikowy znany jest także jako trądzik niezapalny. To jednocześnie najłagodniejsza forma tej dermatozy, która przebiega bez obecności bolesnych wykwitów, grudek czy zmian ropnych. Mimo to niewłaściwa pielęgnacja skóry z trądzikiem zaskórnikowym, jak chociażby usilne wyciskanie wągrów, może doprowadzić do powstania zmian zapalnych, rozprzestrzenienia się ich na pozostałych częściach twarzy i tym samym rozwoju choroby.

Trądzik zaskórnikowy, oprócz wągrów, charakteryzuje się bardzo silnym łojotokiem, nadmiernym przetłuszczaniem skóry, a także wrażeniem posiadania mocno zanieczyszczonej skóry.

Jak pozbyć się zaskórników?

Aby skutecznie usunąć wągry, konieczne jest stosowanie właściwej pielęgnacji. Podstawę odgrywa poprawne oczyszczanie skóry twarzy. Do tego celu warto sięgać po produkty o dogłębnym, ale łagodnym działaniu, czyli pozbawione substancji, które mogą wpłynąć na zwiększenie produkcji sebum i tym samym wzmożone powstawanie zaskórników (np. alkohol etylowy, sztuczne konserwanty, barwniki, mydło czy syntetyczne kompozycje zapachowe).

W walce z wągrami bardzo dobrze sprawdza się kwas salicylowy. To substancja, która nie tylko odblokowuje pory, ale i działa złuszczająco. Znajdziesz go w wielu produktach pielęgnacyjnych, jak pianki, żele, toniki czy sera do twarzy.