Nauki przedmałżeńskie wzbudzają sporo emocji wśród par, które przygotowują się do ślubu kościelnego lub konkordatowego. Narzeczeni muszą odbyć specjalny kurs i uzyskać z niego zaświadczenie, aby móc przystąpić do sakramentu. Wiele osób obawia się jego przebiegu i kosztów. Czego można spodziewać się, uczęszczając na nauki przedmałżeńskie? Jak długo trwają i czy odbywają się online?
Czy nauki przedmałżeńskie są konieczne?
Kurs przedmałżeński jest wymagany przez Kościół katolicki. Ma przygotować narzeczonych do wspólnego życia i wychowywania dzieci. Wiele par obawia się jego przebiegu, ponieważ wokół nauk przedmałżeńskich narosło sporo mitów. Mają one postać zajęć, których forma odpowiada wykładom. Specjaliści dzielą się na nich swoją wiedzą z zakresu naturalnych metod planowania rodziny, rozwiązywania konfliktów w związku, komunikacji partnerskiej i wychowywania dzieci. Niekiedy prowadzący zadają uczestnikom pytania, ale nie naruszają one granic intymności.
Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?
Nauki przedmałżeńskie składają się z wykładów, które przybliżają wiedzę z zakresu psychologii, rozwoju dziecka i ginekologii. Narzeczeni, aby otrzymać stosowne zaświadczenie i przystąpić do ślubu kościelnego, muszą odbyć też wizytę w poradni życia rodzinnego. Ma ona na celu zaznajomić ich z cyklem miesiączkowym kobiety, jej dniami płodnymi oraz naturalnymi metodami planowania rodziny. Nie zawsze poradnia życia rodzinnego wchodzi w skład nauk przedmałżeńskich. Niekiedy trzeba zapisać się do niej indywidualnie. Warto od razu poruszyć tę kwestię przy przystępowaniu do kursu, aby uniknąć niedopowiedzeń i komplikacji.
Weekendowy kurs małżeński a może kurs przedmałżeński online?
Kościół katolicki widzi, że współczesny świat funkcjonuje nieco inaczej. Narzeczeni często mieszkają w innym mieście lub pracują za granicą. Choć zazwyczaj nauki przedmałżeńskie odbywają się w sali katechetycznej, która mieści się przy kościele, to zdarzają się wyjątki od tej reguły. Niektóre pary uczestniczą w nich w weekendy lub online. Zawsze trzeba upewnić się, czy zaświadczenie z nietradycyjnych form kursu spotka się z aprobatą proboszcza parafii, w której zaplanowano uroczystość.
Kurs małżeński online cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ wiele osób pracuje w niestandardowych godzinach. Niekiedy ludzie zarabiają pieniądze za granicą, a w Polsce zamierzają jedynie przystąpić do ślubu.
Co jest wymagane przy ślubie kościelnym? Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich
Odbycie nauk przedmałżeńskich nie jest jednoznaczne z przystąpieniem do ślubu kościelnego. Narzeczeni potrzebują do tego stosownego zaświadczenia. Wydaje się je po pomyślnym zdaniu egzaminu lub egzaminów z obowiązującego materiału. Test zazwyczaj składa się z elementarnych pytań dotyczących sposobów rozwiązywania konfliktów, naturalnych metod planowania rodziny i zasad wychowywania dzieci.
Czy zaświadczenie o odbyciu kursu małżeńskiego jest bezterminowe?
Każdy, kto zda egzamin po odbytym kursie, uzyskuje indywidualne zaświadczenie. Ma ono charakter bezterminowy, co oznacza, że bez problemu można przełożyć datę ślubu, jeśli zajdzie taka konieczność. Nauki przedmałżeńskie bywają płatne. Ich koszt zamyka się w widełkach kilkadziesiąt-kilkaset złotych. Zdarza się, że parafia przeprowadza je bezpłatnie. Warto zapytać o aspekt finansowy podczas zapisywania się na kurs przedmałżeński.
Zwolnienie z nauk przedmałżeńskich – kto może na nie liczyć?
Zwolnienie z nauk przedmałżeńskich jawi się jako kusząca perspektywa, zwłaszcza w dzisiejszym zabieganym świecie. Kościół katolicki przewiduje tylko dwie wyjątkowe sytuacje. Na kurs nie muszą uczęszczać osoby niewierzące, gdy ślub posiada charakter jednostronny. Niekiedy zdarza się, że narzeczeni w klasie maturalnej uczęszczali na zajęcia religii, na których miały miejsce nauki przedmałżeńskie. Wówczas nie istnieje konieczność ich ponownego odbycia. Proboszcz poprosi jednak o przedstawienie świadectwa maturalnego.