Lifestyle

Czy warto kupić laktator przed porodem?

Czy warto kupić laktator przed porodem

Tworząc listę produktów do torby do szpitala, wiele mam zastanawia się, czy warto kupić laktator przed porodem. Ten niewielkiej wielkości gadżet, który pomaga odciągnąć mleko, może się przydać, zwłaszcza jeśli zamierzać karmić piersią. W jakich sytuacjach użycie laktatora będzie konieczne od razu?

Czy warto kupić laktator przed porodem?

Laktator to niezbędny przyrząd w domu każdej świeżo upieczonej mamy, która chce karmić piersią. Choć wciąż wiele kobiet decyduje się na jego zakup dopiero po urodzeniu dziecka, to coraz więcej Pań zaopatrza się w niego przed porodem. Istnieją sytuacje, które sprawiają, że z laktatora korzysta się od razu. Zalicza się do nich:

  1. Brak możliwości przystawienia dziecka do piersi od razu po porodzie

Istnieją sytuacje, które uniemożliwiają przystawienie dziecka do piersi od razu po porodzie np. choroba. Aby nie zaburzyć laktacji, korzysta się wtedy z laktatora, który ułatwi start. Podczas problemów maluszka ze ssaniem, laktator wspomaga produkcję mleka do momentu, aż uda się rozwiązać problem.

  1. Nawał pokarmu

Istnieją kobiety, które mają nawał pokarmu, czyli ogromną ilość mleka. W takiej sytuacji laktator będzie doskonałym rozwiązaniem. Za jego pomocą można odciągnąć nadmiar pokarmu, a tym samym zebrać i zamrozić zapas mleka na przyszłość. Pamiętaj, aby mleko mrozić w pojemnikach i woreczkach do tego przeznaczonych. Na każdym zapisz godzinę oraz datę odciągnięcia i przechowuj zgodnie z zasadami!

Jaki laktator wybrać?

Wybór laktatora zależy od potrzeb, częstotliwości jego używania oraz indywidualnych preferencji. Dzieli się go na:

  • Ręczny – laktator ręczny to propozycja dla tych kobiet, które chcą odciągać mleko okazjonalnie. Jeżeli masz zamiar częściej odciągać mleko, nie będzie dobrą opcją. Do jego zalet zalicza się przede wszystkim cenę. Dodatkowo pracuje ciszej. Niestety ściąganie nim mleka jest pracochłonne i trudne, a odciągniętego pokarmu jest mało.
  • Elektryczny – laktator elektryczny do doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy pokarm będzie ściągany regularnie. Co prawda jest nieco droższy od wersji ręcznej, ale odciąganie pokarmu jest o wiele bardziej wygodne. Ponadto pozwala odciągnąć większą ilość pokarmu. Decydują się na laktator elektryczny, możesz wybrać pojedynczy lub podwójny.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laktatora?

Zakup laktatora powinien być przemyślany. Weź pod uwagę kilka czynników takich jak częstotliwość odciągania pokarmu. To bardzo ważne. Ponadto koniecznie zwróć uwagę na:

  • regulację siły ssania – to kluczowe kryterium. Kilka rodzajów sił ssania pozwala dostosować pracę laktatora do indywidualnych potrzeb,
  • dwufazową opcję ssania – niektóre modele laktatorów posiadają dwie opcje ssania. Pierwsza faza to stymulowanie procesu ssania, a druga to właściwe ściąganie pokarmu,
  • łatwość w obsłudze – im łatwiejsza obsługa, tym lepiej,
  • poręczność – jeżeli wiesz, że będziesz zabierała laktator w podróż, wybierz ten najbardziej poręczny, który zmieści się w walizce lub torbie podróżnej.

Więcej na ten temat znajdziesz na https://www.philips.pl/c-m-mo/laktatory-i-produkty-do-pielegnacji

Dodaj komentarz