Do zasadności ćwiczenia i budowania masy mięśniowej nie trzeba przekonywać nikogo – obecnie bardzo wielu z nas robi to sama z siebie, na siłowni czy uprawiając inne rodzaje sportu. Co jednak z tymi partiami mięśni, których na co dzień nie widzimy i z istnienia których często nie zdajemy sobie nawet sprawy? Czy warto poświęcać czas na ćwiczenie mięśni Kegla, a jeżeli tak to jak to robić? Czy potrzeba do tego jakichś sprzętów?
- Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują?
- Czy warto je ćwiczyć?
- Jak to robić?
Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują?
Mięśnie te występują zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Najprostszym sposobem na odkrycie ich położenia jest złożenie wizyty w toalecie. Gdy oddajemy mocz, wystarczy zacisnąć mięśnie, które powstrzymują jego strumień. Mięśnie Kegla znajdują się zatem w obrębie cewki moczowej i odbytu, a w przypadku kobiet także i pochwy. Ich głównym zadaniem jest podtrzymywanie dolnej części jamy brzusznej, a także pęcherza moczowego. W przypadku ich osłabienia, co może nastąpić np. w wyniku procesów starzenia zachodzących w naszym ciele, możemy mieć problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
Czy warto je ćwiczyć?
Mięśnie Kegla pełnią ważną funkcję w naszym ciele i jak najbardziej warto je wzmacniać. Dzięki temu możemy uniknąć nieprzyjemnych schorzeń i problemów w przyszłości, gdy będziemy starsi lub np. ulegniemy jakiemuś urazowi. W przypadku mięśni Kegla nie musimy jednak robić intensywnych treningów wiele razy w tygodniu – ot, wystarczy że raz na dwa-trzy dni przez chwilę skupimy się na ich pracy. Gdy takie ćwiczenia wejdą nam w nawyk, na dłuższą metę nasze ciało wiele na tym zyska.
Jak to robić?
Jeżeli planujemy zwrócić uwagę na tę partię mięśni, najprostszym ćwiczeniem jest zaciskanie mięśni tak, jakbyśmy chcieli powstrzymać się od oddania moczu. Lepiej jednak wykonywać to ćwiczenie „na sucho”, aby nie doprowadzić do ryzyka zapalenia pęcherza moczowego. Innym sposobem, szczególnie w przypadku pań, jest także opcja skorzystania z tzw. kulek gejszy. Kulki Kegla to nic innego jak przyrząd służący właśnie do ćwiczenia tych partii mięśniowych. W przypadku kobiet jest to szczególnie ważne, ponieważ kulki pozwalają nam ćwiczyć również mięśnie dna miednicy, które są odpowiedzialne za utrzymanie jej w odpowiednim miejscu.
Mięśnie Kegla są umiejscowione w okolicy naszej strefy intymnej, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Ich regularne ćwiczenie pozwala nam utrzymać się w dobrej kondycji zarówno obecnie, jak i uniknąć nieprzyjemnych schorzeń w przyszłości.