Co każdy stomatolog powinien posiadać w swoim gabinecie

Każdy gabinet stomatologiczny powinien spełniać wszelkie wymogi sanitarnohigieniczne oraz te wynikające z obowiązujących przepisów szeroko pojętego BHP. Również sprzęt oraz akcesoria stomatologiczne powinny posiadać niezbędne atesty, gwarancje oraz kompletną dokumentację przeglądów serwisowych. Jeśli mamy już gabinet, którego powierzchnia spełnia wszelkie wymogi wynikające z obowiązujących regulacji prawnych to najwyższa pora pomyśleć o jej zagospodarowaniu.

Unit stomatologiczny

Podstawowy i zarazem największym element wyposażenia każdego gabinetu stomatologicznego jest unit stomatologiczny. W skład którego wchodzą: fotel stomatologiczny, blok spluwaczki, sterownik nożny, lampa zabiegowa, stolik lekarza oraz stoli asysty oraz konsola lekarza i blok zasilania. Na wspomnianą konsolę składają się z kolei: dmuchawka wodno-powietrzna, turbina oraz mikrosilnik.

Decydując się na zakup unitu stomatologicznego należy wybrać taki model, który będzie charakteryzował się funkcjonalnością konsolety oraz możliwością jej rozbudowy. Nie należy zapominać także o ergonomicznym kształcie siedziska i oparciu fotela. Obie wspomniane cechy z całą pewnością przełożą się na poczucie komfortu pacjenta w takcie wizyty w naszym gabinecie.

Narzędzia stomatologiczne

Jest to bardzo szeroka grupa przyrządów, bez których praca stomatologa i asysty stomatologicznej byłaby niemożliwa. Ze względu na ich funkcjonalność można dokonać następującego podziału:

  • instrumenty diagnostyczne czyli najbardziej podstawowe narzędzia służące do oceny stanu jamy ustnej i diagnozowania konkretnych problemów,
  • narzędzia do izolowania zębów od wilgoci czyli instrumenty i akcesoria służące do osuszania pola zabiegowego,
  • narzędzia do opracowywania wypełnień i uzupełniania ubytków,
  • narzędzia do opracowywania zębów czyli instrumenty służące do opracowywania tkanek miękkich i twardych zębów np. wiertarki,
  • narzędzia chirurgiczne czyli oprzyrządowanie niezbędne do przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych w obrębie jamy ustnej,
  • .narzędzia implantologiczne czyli służące do odbudowy ubytków w uzębieniu na implantach

Co jeszcze warto mieć w gabinecie?

Jeśli zależy nam na nowoczesnym wyposażeniu gabinetu stomatologicznego warto zapoznać się z ofertą biodent.com.pl. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest asystor czyli przesuwna szafka dentystyczna wyposażona w blat oraz szuflady w których można przechowywać najbardziej niezbędne akcesoria po które sięgamy w trakcie wizyty.