Lifestyle

Czy motywujące plakaty naprawdę działają?

cottonbro studio z pexels

Plakaty z motywującymi hasłami i afirmacjami mają pomagać nam w codziennym życiu przypominając o tym, co najważniejsze, dodając otuchy i przyciągać dobre myśli. Nie brakuje osób, które twierdzą, że plakaty z motywacją potrafią pozytywnie wpływać na codzienność, a nawet prowadzić do wielkich zmian w życiu. Sprawdźmy, co na ten temat mówi nauka.

Afirmacje, których nie widzimy

Plakaty motywujące, które widzimy na ścianach siłowni i sal fitness mają przypominać o tym, jak ważny jest wysiłek, pokonywanie własnych słabości i mozolna droga ku osiągnięciu celu. Pracownicy korporacji codziennie w drodze do swoich biurek lub sal konferencyjnych mijają motywujące napisy, których zadaniem jest wlanie w ich serca optymizmu, wiary we własne siły i kreatywność.

Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie” (Gandhi) czy „Życie spędzone na popełnianiu błędów jest nie tylko zacniejsze, ale także bardziej użyteczne niż życie spędzone na nierobieniu niczego” (George Bernard Shaw) to jedne z często spotykanych przykładów. Ale czy naklejanie motywacyjnych haseł na każdej ścianie, naprzeciwko bieżni, na klatce schodowej czy przy biurkach ma sens?

Prawdopodobnie prędzej czy później pracownicy i sportowcy przestaną zwracać uwagę na przesłanie idące za motywującymi hasłami, traktując je bardziej, jak biały szum. Najbardziej wyrazisty bodziec traci na sile, jeśli jest doświadczany regularnie. Zbyt wiele motywujących cytatów sprawia, że następuje przesyt, a kolejne hasła są już ignorowane.

Plakaty motywacyjne – przypomnienie, a może impuls do zmian?

Samo przeczytanie napisu na plakacie nie jest bezpośrednim mechanizmem prowadzącym do otrzymania nagrody. Wszystko zależy od osobistej motywacji każdego z nas. Chcemy zmian, zastanawiamy się, co zrobić, aby osiągnąć swój cel, a dopiero na końcu przystępujemy do zmian.

Cały proces nie przebiega bez wysiłku i wymaga sporej motywacji Czy rzut oka na motywujący plakat to niezbędny impuls, którego potrzebujemy? Czy w momencie słabości przeczytanie odpowiedniego cytatu doda sił i przypomni o tym, że ciężka praca jest niezbędna do osiągnięcia celu? Wszystko zależy od osoby oraz od tego, jak poważnie traktuje się działania motywujących cytatów i afirmacji.

Do tej pory nie przeprowadzono wiarygodnych badań, które jasno stwierdziłyby, że ich zadowolenie z codzienności i powodzenie w życiu jest wynikiem czytania plakatów motywacyjnych. Z drugiej strony, nie ma też badań, które definitywnie odrzucałyby tę tezę. Pięknie zaprojektowane plakaty, z mocnymi hasłami i przyciągającymi wzrok grafikami z pewnością przykują uwagę niejednego pracownika, sportowca czy przechodnia.

Liczy się wytrwałość

Inspirujące cytaty mają motywować i podnosić na duchu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego – niektórzy będą czerpać z motywujących plakatów całymi garściami, inni potraktują je jako miłą dla oka ozdobę w przedpokoju lub biurze.

Nie od dzisiaj wiadomo, że dążenie do celu nigdy nie przychodzi łatwo i od razu. Wręcz przeciwnie – zawsze wymaga czasu i wykonywania powtarzalnych, małych kroków – niezależnie od tego, czy jest to oszczędzanie pieniędzy i odkładanie co miesiąc drobnych kwot, czy budowanie kondycji i zwiększanie ilości robionych pompek, nawet o jedną dziennie.

Jedną z najpiękniejszych łacińskich sentencji, przypisywanych Owidiuszowi, jest kropla drąży kamień nie siłą, lecz częstym spadaniem. Inspirujące cytaty na motywacyjnych plakatach zawsze najlepiej brzmią na początku, po pierwszym przeczytaniu. Niestety, z czasem blakną. Przejście od motywacji do działania, regularne powtarzanie kroków i wynikający z tego rozwój pozostają jednak na zawsze.

Dodaj komentarz