Czego nie kupować w lumpeksach
Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels

Second hand to sklep, w którym znajdziemy nie tylko używane ubrania, ale też torebki, buty, biżuterię, pościel, obrusy, książki czy płyty. Najczęściej jednak lumpeksy rozpatrujemy w kontekście zakupu odzieży. Czy wszystko, co znajduje się na półkach w second handach, zasługuje na uwagę? W naszym artykule podpowiadamy, czego nie kupować w lumpeksach.

Spis treści:

  1. Podróbki znanych marek
  2. Czego nie kupować w lumpeksach? Ubrania na jeden raz
  3. Ubrania niepasujące do naszego stylu
  4. Ubrania z poliestru
  5. Zepsute ubrania ze skóry

Podróbki znanych marek

Niestety, rynek podrabianych dóbr luksusowych jest coraz większy. Polacy najchętniej kupują podróbki kosmetyków i markowych ubrań. Nie zawsze jednak mają świadomość, iż wspierają czarny rynek. Nie wszyscy bowiem znają się modzie i potrafią ocenić oryginalność wyrobu. Niektórzy jednak celowo sięgają po podróbki znanych marek. Gdy znudzi im się dana rzecz, oddają ją i w ten sposób trafia ona do lumpeksów. Second handy często oferują ubrania z logotypami prestiżowych marek. Musimy jednak zachować wzmożoną czujność, aby nie natknąć się w ten sposób na podróbkę. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania danej rzeczy. Oryginalne torebki czy szale od projektantów zazwyczaj są zrobione starannie. Nigdzie nie znajdziemy wychodzących nitek, krzywych przeszyć, a sama metka znajduje się w dobrym stanie. Natomiast na metce wewnętrznej ze składem oraz przepisem prania możemy także znaleźć numer seryjny. Wystarczy wpisać go w internecie, by przekonać się, czy dana rzecz jest oryginalna. Pamiętajmy o tym, aby w lumpeksach nie kupować podróbek znanych marek, ponieważ w ten sposób inwestujemy w rzecz wątpliwej jakości. Nie mamy pewności, że została ona wyprodukowana z poszanowaniem obowiązujących norm. Poza tym w ten sposób poniekąd szkodzimy znanym markom, ponieważ ich reputacja spada wraz ze wzrostem liczby  podrabianych rzeczy.

Czego nie kupować w lumpeksach? Ubrania na jeden raz

Niezależnie od tego, czy jesteś w lumpeksie, czy w galerii handlowej, unikaj kupowania ubrań na jeden raz. Tak naprawdę nie ma to sensu, ponieważ w ten sposób marnujesz nie tylko pieniądze, ale też zasoby. Chyba że zamierzasz kupić sukienkę na sesję zdjęciową, a następnie ją komuś oddać lub odsprzedać. Jeśli jednak nie wymaga tego twoja praca lub hobby, staraj się kupować ubrania praktyczne, po które będziesz chętnie sięgać tak, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał.

Ubrania niepasujące do naszego stylu

Czego nie kupować w lumpeksach? Oczywiście, ubrań niepasujących do naszego stylu. Jeśli chodzisz w zwiewnych, kobiecych sukienkach, bardzo rzadko sięgasz po spodnie, to nie ma sensu kupować ich w second handzie tylko dlatego, że są stosunkowo tanie.  Jeśli nie przepadasz za ubraniami sportowymi, po co ci bluza? Staraj się sięgać po takie ubrania, po które naprawdę chętnie będziesz sięgać.

Ubrania z poliestru

Ubrania z poliestru budzą ogromne kontrowersje. Z jednej strony są bardzo wytrzymałe i nie trzeba ich prasować. Z drugiej nie zapewniają prawidłowej termoregulacji, przez co łatwo się w nich pocimy. Tkaniny syntetyczne nie należą do przyjemnych w dotyku, zwłaszcza dla osób o wysoko wrażliwym ośrodkowym układzie nerwowym. Poliester czy nylon będzie przez długie latał rozkładał się na wysypisku śmieci. Ponadto jego produkcja dość mocno obciąża środowisko, bo uzyskuje się go z pochodnych ropy naftowej. Tak naprawdę zakup ubrań z poliestru można rozpatrywać dwojako. O ile w sieciówce nie jest najlepszym rozwiązaniem, o tyle w second handzie można się skupić na ubranie z materiałów syntetycznych, ponieważ dzięki temu zostaje one w pełni wykorzystane, nie ląduje od razu na wysypisku. Z drugiej strony, czy chcemy, aby w naszej szafie znajdowały się ubrania wysokiej jakości, czy ładne o kiepskim składzie? Większość z nas preferuje świadome zakupy i dlatego stawia też na szlachetniejsze włókna.

Zepsute ubrania ze skóry

Ubrania ze skóry dobrze jest kupować w lumpeksie. Po pierwsze, te z naturalnej skóry są dość drogie. Po drugie, należy maksymalnie wykorzystać surowiec, który został pozyskany ze zwierząt. Tego wymagają względy etyczne. Jednak warto zachować zdrowy rozsądek. Zepsute ubrania ze skóry na niewiele się zdadzą. Jeśli ta pęka, to kurtka z niej wykonana niebawem zasili śmietnik. Niestety, pękającej skóry nie da się tak zreperować jak sukienki z bawełny, w której puścił szew czy powstała dziura.