Uroda

Cynk na trądzik – czy to rzeczywiście działa?

Cynk na trądzik

Istnieje wiele naturalnych substancji, które w razie problemów z cerą mogą nam pomóc w leczeniu niedoskonałości. Takie składniki możemy przyjmować zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem kosmetyków, dzięki czemu stosowanie nie sprawia najmniejszych problemów. Często mówi się chociażby o dobroczynnych właściwościach cynku na trądzik – czy rzeczywiście ten pierwiastek umożliwia zminimalizowanie wyprysków?

Jakie korzyści niesie za sobą cynk?

Czy cynk na trądzik rzeczywiście działa? Na samym wstępie warto sobie uświadomić, że cynk jest pierwiastkiem naturalnie występującym w naszym organizmie, jednak niejednokrotnie się zdarza, że cierpimy na jego niedobór. Zwykle wynika to z braku zbilansowanej diety. Najwięcej cynku znajdziemy w takich produktach, jak ryby i owoce morza, orzechy czy też mięso. Warto zatem pamiętać o tym, by te składniki na stałe zagościły w naszym jadłospisie.

Cynk przede wszystkim reguluje pracę gospodarki hormonalnej, a jak wiadomo, to właśnie jej zaburzenia mogą odpowiadać za szybsze przetłuszczanie się cery i powstawanie niedoskonałości. Dodatkowo cynk wspiera odporność i stanowi jedną z tych substancji, które wpływają na prawidłowy wzrost włosów i paznokci, a do tego przekłada się na zdrowy wygląd skóry.

Cynk na trądzik grudkowy i nie tylko

Jedną z popularnych odmian trądziku jest trądzik grudkowy, który pojawia się najczęściej u osób w wieku dojrzewania. Zmiany pojawiające się wówczas na skórze mają zazwyczaj charakter zamknięty – można je wyczuć pod palcami jako podskórne gule i krostki. Zwykle nie pojawia się stan zapalny, jednak towarzyszące tej odmianie zaskórniki mogą z czasem przerodzić się nawet w ropne torbiele.

Trądzik grudkowy, podobnie jak inne rodzaje tej choroby, wymagają nie tylko pomocy dermatologa, ale także suplementacji i odpowiednio przeprowadzanej pielęgnacji. Warto w tym przypadku sięgać po cynk, zarówno w postaci tabletek, jak i jako część składu kosmetyków, których używamy do twarzy. Popularnym produktem jest chociażby maść cynkowa, która naniesiona bezpośrednio na zmiany potrafi wpłynąć na wyciszenie stanów zapalnych i zmniejszenie zaczerwienienia.

Dlaczego cynk jest ważnym elementem leczenia trądziku?

Jak już zostało wspomniane, za znaczną część wyprysków odpowiadają zaburzenia gospodarki hormonalnej, które mogą objawić się właśnie poprzez trądzik grudkowy. Suplementowanie cynku i poszukiwanie go w kosmetykach sprawi, że łatwiej będzie nam wyrównać poziom hormonów, a do tego przyspieszymy proces obumierania starych komórek skóry i zastępowania je przez nowe. W ten sposób szybciej odzyskamy zdrowy wygląd.

Dodatkowo cynk na trądzik warto stosować z następujących powodów:

  • jako przeciwutleniacz zwalcza wolne rodniki, a jednocześnie stymuluje produkcję kolagenu, co może umożliwić wygładzenie zmarszczek;
  • przyspiesza proces gojenia się ran;
  • wspomaga likwidowanie przebarwień, ponieważ rozjaśnia skórę i sprawia, że jej koloryt jest bardziej wyrównany;
  • chroni cerę przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV.

Dodaj komentarz