Wdzięczność to jedno z najpiękniejszych, najbardziej rozwijających i zaraźliwych uczuć. Niektórzy praktykują je codziennie, aby wieść szczęśliwe życie. W naszym artykule podpowiadamy, co daje nam wdzięczność i dlaczego odgrywa tak ważną rolę?
Spis treści:
- Czym jest wdzięczność?
- Dlaczego wdzięczność motywuje nas do czynienia dobra?
- Wdzięczność a zaangażowanie społeczne
- Wdzięczność a konieczność rewanżu
- Przyjmowanie dowodów wdzięczności
- Codzienna praktyka wdzięczności
Czym jest wdzięczność?
Wdzięczność stanowi odpowiedź na dobro, z jakim spotykamy się w swoim życiu. To może wyświadczyć nam drugi człowiek lub los. Np. jesteśmy wdzięczni pani w dziekanacie za to, że pomogła nam wypełnić wniosek o stypendium rektora. Pozytywne uczucia może w nas też wzbudzić odgórna decyzja przełożonych, która jest korzystna dla całej załogi, w tym dla nas. Wdzięczność pojawia się także wówczas, gdy ktoś jest dla nas uprzejmy. Zamiast traktować nas jako jednego z natrętnych petentów, poświęca uwagę, aby bliżej zapoznać się z naszą sprawą i podjąć stosowne kroki. Jesteśmy wdzięczni osobom, dla których ważny jest nasz los. Lubimy, gdy inni o nas pamiętają, wypowiadają się w sposób pozytywny, np. chwalą naszą inteligencję lub uczciwość. Możemy też być wdzięczni innym za wyrozumiałość i za to, że w trudnej sytuacji poszli nam na rękę.
Dlaczego wdzięczność motywuje nas do czynienia dobra?
Wdzięczność wzbudza w nas pozytywne emocje. Gdy ktoś robi dla nas coś dobrego, zaczynamy wierzyć w ludzi. Zakładamy, że inni są nam życzliwi i my też jesteśmy dla nich mili. Ponadto w naszym sercu rośnie optymizm. Zaczynamy patrzeć na świat jak na miejsce, w którym możemy sporo osiągnąć. Wdzięczność obniża też poziom stresu w naszym życiu, który sprzyja zaburzeniom hormonalnym, depresji czy wypaleniu zawodowemu. Gdy odczuwamy to specyficzne uczucie, zalewa nas radość i błogość. Wdzięczność ma tendencję wzrostową. Gdy spotykają nas kolejne miłe gesty, ta staje się coraz większa, a my coraz bardziej pozytywnie nastawieni do świata.
Wdzięczność a zaangażowanie społeczne
Wdzięczność sprawia, że jesteśmy dla innych lepszymi ludźmi. Troszczymy się o nich, staramy się nieść pomoc, gdy wymaga tego sytuacja. Jednocześnie czujemy w sobie motywację do podjęcia działań mających na celu wspólne dobro. Zaczynamy udzielać się społecznie i wspierać różne grupy, o których często niewiele się mówi.
Wdzięczność a konieczność rewanżu
Wdzięczność pojawia się wówczas, gdy ktoś zrobi dla nas coś dobrego i kieruje się przy tym wyłącznie swoim dobrym sercem. Jeśli dostrzegamy, że ktoś próbuje w ten sposób zdobyć naszą wdzięczność lub wymóc na nas wzajemność, to czujemy się skrępowani. Np. kolega z pracy pomaga nam przy raporcie, ponieważ oczekuje, że będziemy go kryć przed szefową, gdy wychodzi wcześniej z pracy. To właśnie z powodu ludzkich manipulacji i nie zawsze czystych intencji mamy problem z doświadczaniem wdzięczności. Boimy się, że każdy dobry uczynek, którego doświadczamy, wymusza na nas obowiązek rewanżu. Nigdy nie wiemy, czego zażąda druga strona, więc czujemy się niepewnie. Tymczasem prawdziwa wdzięczność wymaga tylko podziękowania. Nie musimy od razu zobowiązywać się do czegoś, na co nie mamy ochoty.
Przyjmowanie dowodów wdzięczności
Mamy też problem z przyjmowaniem dowodów wdzięczności. Lekarze i pielęgniarki często zwracają uwagę na to, że ich zadowoleni pacjenci często przynoszą im prezenty, których nie mogą przyjąć. Drogi podarunek zawsze budzi opór. Traktujmy dobre uczynki jako coś, za co wystarczy tylko podziękować. W miarę możliwości starajmy się też być dobrymi ludźmi, otwartymi na potrzeby innych.
Codzienna praktyka wdzięczności
Psycholodzy zachęcają nas do tego, aby codzienna praktyka wdzięczności weszła nam w krew. Gdy zrobimy listę rzeczy, za które możemy być wdzięczni, nasze życie zacznie jawić się jako lepsze. Poczujemy też radość płynącą ze zdrowia, posiadania prawdziwych przyjaciół i stabilnej pracy, która daje nam satysfakcję oraz pozwala się rozwijać. Codzienna praktyka wdzięczności nie jest niczym trudnym, wystarczy skupić się na dobru, którego doświadczamy każdego dnia.