Jak działa moc wdzięczności
Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Codzienne życie nas nie rozpieszcza. Często zmagamy się z wieloma problemami. Nie na wszystkie mamy wpływ. Często bowiem są to rzeczy całkowicie od nas niezależne takie jak kiepska pogoda, obostrzenia związane z pandemią, zmiany w miejscu pracy, decyzja partnera o rozstaniu. Nie należy jednak poddawać się negatywnym emocjom. Jak działa moc wdzięczności?

Jak nie popaść w depresyjne myśli?

Nasze życie nie zawsze jest usłane różami, często pojawiają się różnego rodzaju trudności. Nagle musimy szukać nowego mieszkania, bo właściciel przed czasem wypowiedział nam umowę najmu. Bliska nam osoba zaczyna chorować. W pracy pojawiają się cięcia budżetowe i coraz trudniej o premię. Wszystkie te sytuacje odbierają nam optymizm i dość mocno nas przytłaczają. Aby nie popaść w depresję i zachować radość życia, warto postawić na moc wdzięczności.

Jak działa moc wdzięczności?

Moc wdzięczności potrafi zdziałać cuda. Bardzo często zapominamy o dobrych rzeczach, które nas spotykają i otaczają. Tymczasem jeśli skoncentrujemy na nich swoją uwagę, po chwili poczujemy się znacznie lepiej. Tak działa ludzki mózg, że myśląc o tym, co dobre, uruchomieniu ulegają pozytywne wibracje. To właśnie one dają nam siły i energię niezbędną do działania.

Trening wdzięczności. Trzy razy dziennie doceń to, co dobre w twoim życiu

Trening wdzięczności jest znacznie prostszy, niż może się wydawać. Wystarczy trzy razy dziennie docenić wszystko to, co dobre w naszym życiu. Może to być satysfakcjonująca praca, wspaniały przyjaciel, zdrowie, cudowne zwierzęta, życzliwa pani na poczcie, udane zakupy w galerii handlowej, piękna pogoda za oknem lub pachnący krzew bzu.  Trening wdzięczności sprawia, że dostrzegamy nie tylko rzeczy złe, ale też dobre. Niestety, mózg człowieka tak działa, że jest wyczulony na negatywne komunikaty. Jest to słuszne rozwiązanie z punktu widzenia strategii przetrwania, ale niekorzystne dla naszej psychiki. Często jedno złe wydarzenie, np. sąsiad wiercący rano w ścianie, sprawia, że cały dzień postrzegamy negatywnie, wychodzimy bowiem z założenia, że Polacy to wyjątkowo złośliwy naród, każdy myśli tylko o sobie. Jeśli jednak postawimy na trening wdzięczności, to dostrzeżemy, że rzeczy dobre przeważają nad tym, co złe.

Co w sobie kochasz?

Moc wdzięczności obejmuje także odpowiedź na pytanie o to, co w sobie kochasz. Może to być uśmiech, optymizm, racjonalne myślenie, pracowitość, doskonała intuicja, talent wokalny, zdolności matematyczne. Jeśli o tym pomyślisz przez dłuższą chwilę, poczujesz, jak pozytywna energia rozlewa się po twoim ciele. Moc wdzięczności bywa nieoceniona, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, gdy dopada nas zwątpienie.

Co chcesz zmienić i jak żyć za 5 lat?

Zastanów się, co chciałabyś zmienić w swoim życiu i jak funkcjonować za 5 lat? Może marzysz o założeniu wlasnej firmy i oczyma wyobraźni widzisz siebie w roli pani swojego czasu? A może chciałabyś wyprowadzić się z Polski do słonecznej Italii? Pomyśl o tym, że udaje ci się spełnić marzenie. Rozkoszuj się perspektywą tego, jak wygląda twoje idealne życie. To zmotywuje cię do działania, ponadto wpłynie pozytywnie na samopoczucie.