Szczęście niejedno ma imię. Każdy z nas do niego dąży. Jednak bardzo często wpadamy w pułapki i zapominamy, co stanowi źródło satysfakcji. Oczywiście różnimy się w szczegółach, ale psycholodzy stworzyli pewien uogólniony obraz naszych potrzeb. Co daje nam szczęście?
Spis treści:
- Czym jest złudzenie patetyczne?
- Jak wpływają na poziom zadowolenia z życia przekonania na własny temat?
- Co daje nam szczęście? Poczucie sprawczości
- Nasz stosunek do innych ludzi a zadowolenie z życia
- Jak działają potoczne ideologie?
- Wiara w ludzi działa cuda
Czym jest złudzenie patetyczne?
Bardzo często wpadamy w złudzenie patetyczne. Zakładamy, że gdy ukończymy studia, znajdziemy lepszą pamięć, poznamy miłość swojego życia, urodzimy dziecko – odnajdziemy szczęście. Często jednak spotyka nas spory zawód. Szczęście albo nie przychodzi, albo jest chwilowe lub dużo słabsze, niż zakładaliśmy. Złudzenie patetyczne pokazuje, że osiągnięcie celów, które w społeczeństwie uchodzą za ważne, nie zawsze przynosi nam spełnienie i satysfakcję. Krótko mówiąc, przeceniamy te czynniki.
Jak wpływają na poziom zadowolenia z życia przekonania na własny temat?
Psycholodzy zauważyli, że kluczową rolę odgrywają przekonania na własny temat. Bardzo dobrze obrazuje to przykład wyglądu. Szczęścia nie przynosi nam idealny wizerunek, wiele pięknych kobiet ma zastrzeżenia do swojego ciała, przez co nie czuje się najlepiej. Analogicznie wiele pań o przeciętnej urodzie, lubi siebie i swoje ciało, przez co czuje się atrakcyjnymi. Jak widać, tutaj odpowiedź na to, co daje nam szczęście, nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze są przekonania na własny temat i otaczającego nas świata.
Co daje nam szczęście? Poczucie sprawczości
Źródło szczęścia stanowi także poczucie sprawczości. Gdy czuję, że mogę coś zmienić, swoje życie, pracę czy nastawienie otoczenia, to jestem szczęśliwy. Moje życie nie jest bowiem uwarunkowane wyłącznie przez czynniki zewnętrzne. Nie muszę czekać na to, co los mi przyniesie i tego akceptować w milczeniu. Zawsze mogę zmienić swoje życie na lepsze. Np. nie satysfakcjonuje mnie związek z obecnym partnerem, rozstaję się z nim i wyprowadzam do wynajętego mieszkania. Potencjalny klient nie jest zainteresowany współpracą? Muszę zmienić strategię komunikacyjną lub ofertę, by znaleźć kontrahenta.
Nasz stosunek do innych ludzi a zadowolenie z życia
Jednak to wszystko, co wymieniliśmy w powyższych produktach, to za mało. Wcześniej wspomniane aspekty nie wyczerpują całkowicie tematu, co daje nam szczęście. Okazuje się bowiem, że równie ważne są przekonania na temat innych ludzi i to, jak do nich jesteśmy nastawieni. Ludzie nieszczęśliwi często zakładają, że otoczeniu nie wolno ufać. Ludzie są nieuczciwi i tylko czekają na nasze potknięcie, by zrobić z tego użytek. To nie jest zbyt budujące przekonanie, wzmacnia raczej stany lękowe. Natomiast przeświadczenie, że większość ludzi jest dobra i można się z nimi dogadać, jeśli spróbujemy postawić się w ich sytuacji i dobierzemy właściwą strategię komunikacyjną, ma charakter rozwojowy. Ponadto jeśli założymy, że ludzie się nie zmieniają, ktoś, kto powiedział coś niemiłego, raczej nie stanie się nam życzliwy, również oddalamy się od szczęścia. Gdy natomiast przyjmiemy, że miał gorszy dzień, sytuacja prezentuje się zgoła inaczej.
Jak działają potoczne ideologie?
Istnieją jeszcze potoczne ideologie, które nierzadko prowadzą do wykluczenia społecznego. Przyjmujemy określone kryterium jako swojego rodzaju standard. Np. kobiety mające rodzinę są pełnowartościowe. Automatycznie wykluczamy wszystkie singielki, które nie znalazły męża i nie urodziły dziecka. Sprawiamy im przykrość i przyczyniamy się do spadku ich samopoczucia. Także przeświadczenie, że w pewnym wieku wypada mieć własne mieszkanie, nie jest wspierające dla osób z biedniejszych rodzin, które stopniowo same dochodzą do wszystkiego poprzez swoją ciężką pracę.
Wiara w ludzi działa cuda
Jeśli chodzi o to, co daje nam szczęście, to wiara w innych i przeświadczenie, że każdy człowiek jest wartościowy i może zdziałać coś dobrego. To także niewykluczanie żadnej z grup społecznych. Im społeczeństwo jest bardziej nastawione na tolerancję i egalitaryzm, tym lepiej funkcjonuje.
Zapraszamy do lektury:
Romantyczny wypad do Wrocławia – co zobaczyć, gdzie się zatrzymać?