Jak długo myć ręce

Podstawowe zasady higieny, w szczególności te dotyczące mycia rąk znają już kilkulatki.  Zna je każdy przedszkolak, całe życie wpajamy to naszym dzieciom, potem staramy się wprowadzać to w życie jako dorośli. Jednak, czy myjemy ręce właściwą ilość czasu?

Ściśle według potrzeb

Żyjemy w czasach, kiedy chorób wirusowych jest coraz więcej. Temat właściwego mycia rąk jest niezwykle istotny cały rok, jednak najczęściej jest poruszany przy okazji nawracającego co roku sezonu grypowego. Tak, zwykłe mycie rąk, czynność, którą każdy z nas wykonuje kilka, czy kilkanaście razy dziennie może nas uchronić przed wieloma przykrymi dolegliwościami.

Pobierz i wydrukuj gotową instrukcję mycia rąk – https://higieniczny.pl/instrukcja-mycia-rak-i-dezynfekcji.html

Niepocieszające statystyki

„Choroby brudnych rąk”, tę nazwę znamy wszyscy jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę, z jej głębokiego znaczenia. Nie utrzymywanie właściwej czystości rąk, którymi dotykamy naprawdę wielu rzeczy (np. poręcz w autobusie, klamka na drzwiach uczelni, klatki, sklepu, lada w aptece, krzesła na poczekalni u lekarza), na których są zarazki zostawione przez setki, a bywa, że tysiące innych osób. Jeżeli wśród nich były osoby chore, bardzo szybko zarazimy się. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że w krajach słabiej rozwiniętych „choroby brudnych rąk” mogą powodować nawet śmierć. Przenosząc sobie zarazki z rąk na oczy, usta, czy do nosa możemy narazić się na spore niebezpieczeństwo.

Jak długo myć ręce

Jak długo myć ręce?

To, że musimy myć ręce nie podlega dyskusji, jednak ważne jest, by zrobić to dobrze. Żeby nasze dłonie były prawidłowo umyte, należy przestrzegać kilku zasad. Bardzo ważnym czynnikiem, który jest często pomijany to czas trwania tej czynności. Właściwe mycie rąk powinno trwać około 30 sekund i składać się z następujących etapów:

  • zmoczenie rąk wodą
  • nabranie takiej ilości mydła, żeby pokryć nim całą powierzchnię dłoni
  • rozprowadzenie mydła, w taki sposób, żeby pokryć zewnętrzną i wewnętrzną stronę dłoni poprzez pocierania rozprostowanych dłoni
  • nie wolno nam pominąć żadnego fragmentu- myjemy skórę między palcami, często pomijanej okolicy kciuków oraz grzbietów naszych palców
  • po umyciu każdego fragmentu naszych dłoni ważne jest dokładne spłukanie
  • osuszamy nasze dłonie do sucha najlepiej przy pomocy papierowego ręcznika.

Długość mycia rąk jest bardzo ważna

Jeżeli skrócimy czas mycia rąk, który odgrywa tu niebagatelną rolę mycie naszych dłoni może być po prostu nieskuteczne, powierzchowne, a zarazki i tak zostaną na ich powierzchni. Warto podczas zapoznania z właściwą techniką mycia rąk włączyć sobie stoper, który większość z nas posiada w swych telefonach po kilku takich próbach dojdziemy już do wprawy, a właściwe mycie rąk stanie się po prostu naszym nawykiem.

Jak długo myć ręce

Kłopotliwe toalety publiczne

Bardzo wiele osób ma problem podczas mycia rąk w toaletach publicznych. Żeby zabieg ten przyniósł pożądany skutek, warto unikać dotykania po myciu rąk klamek oraz drzwi, które są wprost siedliskami bakterii. Do tego celu warto zastosować prosty trik. Wystarczy do otwarcia i zamknięcia drzwi użyć papierowego ręcznika, dostępnego w większości toalet publicznych i po wyjściu z toalety od razu wyrzucić go do najbliższego kosza.

Nie bagatelizujmy tej prostej czynności, jaką jest mycie rąk, ponieważ może nas ona uchronić przed wieloma ciężkimi chorobami.