Z problemem blizn spotyka się każdy człowiek. Zazwyczaj nabywamy je w dzieciństwie wskutek licznych upadków lub w  okresie dojrzewania (następstwo trądziku).

Blizny często powstają podczas leczenia trądziku młodzieńczego. W miarę upływu czasu pojawiają się problemy zdrowotne, które wymagają interwencji chirurgicznej. Ta zazwyczaj kończy się powstaniem blizny. Wiele osób nie potrafi pogodzić się z niedoskonałościami. Z pomocą przychodzi im medycyna estetyczna.

Powstawanie blizn

Z medycznego punktu widzenia blizna jest wynikiem procesu naprawczego, jaki podejmuje nasz organizm w celu zasklepienia uszkodzonego miejsca. Tendencję do powstawania blizn wykazuje skóra, której ciągłość została przerwana wskutek:

  • przeprowadzonej operacji np. wycięcie wyrostka robaczkowego

  • doznanych urazów np. wypadki komunikacyjne

  • oparzeń

  • trądziku młodzieńczego

  • ospy wietrznej

  • samookaleczeń

Medycyna dzieli blizny na podstawie ich wyglądu. Wyróżniamy:

  • blizny zanikowe, mają postać wgłębień z łagodnie zarysowanym obrysem. Najczęściej pojawiają się przy trądziku młodzieńczym, ospie wietrznej i samookaleczeniach.

  • blizny przerostowe, powstają w obrębie blizn pooperacyjnych, pourazowych, pozapalnych i pooparzeniowych i wystają ponad powierzchnię skóry.

  • bliznowce, stanowią pamiątkę po przeprowadzonych zabiegach, szczepieniach, urazach i oparzeniach. Najczęściej pojawiają się na klatce piersiowej w okolicy mostkach i ramionach. Bliznowcom towarzyszy świąd i ból.

Terapia

Blizna nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny estetycznej można zmniejszyć ich widoczność. Największą skutecznością charakteryzują się zabiegi z wykorzystaniem lamp LED, laseru frakcyjnego, laseru CO2.

Blizny przerostowe – leczenie

W przypadku blizn przerostowych zaleca się zabiegi z laserem CO2. Przyczyniają się one do odparowania małych obszarów chorej skóry. Z kolei lasery frakcyjne uszkadzają w sposób kontrolowany leczone okolice skóry i tym samym uruchamiają naturalne mechanizmy naprawcze.

Blizny sterydowe – leczenie

W przypadku blizn zanikowych podaje się sterydy i naświetla problematyczne okolice lampami LED.

Problematyczne bliznowce

Najwięcej problemów sprawiają bliznowce. Te zazwyczaj leczy się, podając doogniskowo sterydy, stosując krioterapię. Dobre rezultaty przynoszą zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Przy bliznowcach nie zaleca się leczenia chirurgicznego.

Wypełnianie blizn kwasem hialuronowym

W przypadku dużych blizn, które powstają wskutek wypadku, uszkodzone miejsca wypełnia się kwasem hialuronowym. Po jego użyciu wygładza się skórę laserem frakcyjnym.

U każdego człowieka widoczność blizn zmniejsza się w różnym zakresie. Czasem pożądane rezultaty pojawiają się po kilku zabiegach, czasem po kilkunastu. Warto pamiętać, iż po zabiegach zmniejszających widoczność blizn, należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Nie można dopuścić do infekcji rany.

Arek