Skóra mieszana łączy w sobie cechy dwóch różnych rodzajów skóry. W strefie T (czoło, nos, broda) jest tłusta, z kolei na policzkach jest sucha, albo normalna. Z racji tej różnorodności, skóra mieszana wymaga specjalnej troski. Poznaj 5 zasad jej odpowiedniej pielęgnacji i upewnij się, że dbasz o nią tak, jak należy!
- Staranny demakijaż twarzy
Demakijaż twarzy jest kluczową czynnością pielęgnacyjną. Bardzo ważne jest, aby do demakijażu dobrać odpowiednie produkty. Nie powinny one zawierać szkodliwych i drażniących substancji, takich jak alkohol czy SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Składniki te naruszają barierę ochronną skóry, podrażniają ją i nasilają problematykę związaną z jej rodzajem. Na skutek tego, twarz w strefie T bardziej się przetłuszcza i jest podatna na pojawianie się zanieczyszczeń, a na policzkach staje się nie tyle, że sucha, ale bardzo sucha, a nawet przesuszona. Produkty do demakijażu skóry mieszanej powinny być delikatne, a jednocześnie umożliwiające skuteczne pozbycie się pozostałości po makijażu i zanieczyszczeń, jakie nagromadziły się na powierzchni skóry w ciągu dnia.
- Peeling, czyli dogłębne oczyszczanie skóry
Złuszczanie naskórka i pozbywanie się jego martwych komórek to również niezbędna czynność pielęgnacyjna. Najlepszym peelingiem dla skóry mieszanej będzie ten drobnoziarnisty, średnioziarnisty lub enzymatyczny. Jego rodzaj powinien być dobrany pod kątem problematyki skóry – jeśli twarz jest pokryta niedoskonałościami w postaci wyprysków, a skóra na policzkach jest sucha, należy zastosować peeling enzymatyczny lub ten z drobnymi ziarnistościami. Z kolei, gdy skóra jest pozbawiona takich nieczystości, a na policzkach jest normalna, dobrym wyborem będzie peeling średnioziarnisty. Dzięki regularnemu złuszczaniu naskórka, równowaga skóry mieszanej zostanie zachowana. Twarz nabierze promienności, a problematyka dla niej charakterystyczna, czyli przetłuszczanie się strefy T i przesuszanie policzków – unormowana.
2. Maseczka, jako czynność pielęgnacyjna po peelingu
Zaraz po wykonanym peelingu, warto zaaplikować na skórę maseczkę. Dobrym wyborem będzie ta nawilżająca, regenerująca, jak i dotleniająca. Jak wiadomo, złuszczanie naskórka, eliminuje martwe komórki naskórka, jednak przy tym narusza barierę ochronną skóry, składającą się z warstwy wodno-lipidowej. Położenie na twarz maseczki, odbudowuje ten hydro-lipidowy płaszcz i przywraca skórze równowagę.
3. Tonizowanie
Tonizowanie to inaczej przywracanie skórze jej naturalnego pH. Może być ono utracone na skutek peelingu lub zbyt agresywnego demakijażu. Warto tonizować skórę, ponieważ gdy posiada ona swoje naturalne pH jest odporniejsza na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia czy warunki atmosferyczne. Co istotne, rodzaj toniku ma znaczenie, ponieważ nie każdy kosmetyk tego typu będzie nadawał się do tonizowania skóry. Należy zwrócić szczególną uwagę na jego skład, w którym nie powinno być alkoholu. Składnik ten tylko podrażnia skórę i osłabia jej naturalną barierę ochronną, zamiast ją wzmacniać oraz utrudnia przywrócenie skórze jej naturalnego pH.
4. Nawilżanie skóry dobrym kremem nawilżającym
Dobry krem nawilżający nie tylko nawadnia skórę. Dodatkowo wzmacnia płaszcz wodno-lipidowy naskórka, który stanowi barierę ochronną skóry i reguluje procesy zachodzące w jej strukturach. Dzięki temu problematyka skóry zostaje unormowana – nie przetłuszcza się ona tak bardzo w strefie T, jest odporna na pojawianie się niedoskonałości, a na policzkach skierowana jest bardziej ku skórze normalnej niż suchej. Przykładem dobrego kremu jest Krem nawilżający na dzień L’Oréal Paris Ekspert Nawilżenia. Produkt ten nie tylko nawilża skórę mieszaną, ale również chroni, odświeża i nadaje jej zdrowy wygląd. Warto zaopatrzyć się w krem, który działa kompleksowo, ponieważ jego stosowanie będzie sprzyjać prawidłowej pielęgnacji skóry mieszanej i sprawi, że będzie ona dobrze się prezentować.
Tekst sponsorowany