W miarę jak kolejne lata uciekają wiele osób zauważa, że ich zęby stają się coraz to ciemniejsze – żółkną lub szarzeją. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Najczęstszymi źródłami przebarwień na naszych zębach są złe nawyki żywieniowe (picie dużej ilości kawy, herbaty; palenie tytoniu itd.), uwarunkowania genetyczne, przyjmowane leki, bądź też ogólny stan zdrowia. Na szczęście istnieją sposoby na odwrócenie procesu powstawania przebarwień. Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem jest wybielanie laserowe.
Na czym polega laserowe wybielanie zębów?
Sam zabieg laserowego wybielania zębów rozpoczyna się od oczyszczenia ich z kamienia i osadu. W przypadku, gdy zęby nie są do końca zdrowe, trzeba je najpierw wyleczyć. Gdy są one gotowe do zabiegu, stomatolog nakłada na nie specjalny żel organiczny, który następnie poddawany jest działaniu lampy elektroluminescencyjnej – cały proces powtarza się 3 do 4 razy po 15 minut podczas jednej wizyty.
Podczas zabiegu laser emituje niebieskie światło o wysokiej częstotliwości, które aktywuje żel wybielający – tak naprawdę, to żel wybiela zęby, laser jedynie go aktywuje i przyspiesza cały proces. Kryształy zawarte w żelu pobierają światło z lampy elektroluminescencyjnej, a następnie wnikają w głąb szkliwa. Całość zabiegu zazwyczaj zamyka się w 60 minutach.
Jak długo utrzymują się efekty laserowego wybielania zębów?
Sesja trwająca 60 minut pozwala na usunięcie przebarwień powstałych w przeciągu kilku lat. Metoda ta świetnie sprawdza się dla osób, które piją dużo kawy, herbaty lub palą papierosy. Efekty takiego zabiegu utrzymują się od 6 miesięcy do 2 lat, a nawet i dłużej – wszystko zależy od nawyków żywieniowych i higieny jamy ustnej. Laserowe wybielanie zębów pozwala wybielić zęby nawet o 8 odcieni i świetnie sprawdza się dla osób, które nie mogą korzystać z wybielania nakładkowego. Pamiętać trzeba jednak o przestrzeganiu zaleceń stomatologa, w przeciwnym razie bardzo szybko możemy utracić nasz biały uśmiech.
Czy wybielanie światłem jest bezpieczne?
Jak wynika z wieloletnich badań naukowych wybielanie światłem jest nie tylko całkowicie bezpieczne, ale i wysoce efektywne. Jedynymi skutkami ubocznymi tej metody mogą być krótkotrwała nadwrażliwość zębów i krótkotrwałe podrażnienie dziąseł. Objawy te ustępują jednak bardzo szybko.