Przeszczepianie mieszków metodą FUE
Edward Cisneros z Unsplash

Każdy kto przeczytał chociaż kilka artykułów na temat łysienia musiał natrafić na jakąś wzmiankę o zabiegach przeszczepiania włosów. Zabiegi takie znane są już od XIX w., jednak w dzisiejszych czasach są one już w pełni bezpieczne i oszałamiająco skuteczne, rozwiązują problem z łysieniem zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn.

Obecnie najbardziej cenioną w środowisku medycznym metodą przeczepiania włosów jest metoda FUE (ang. follicular unit extraction). Jest to zabieg ekstrakcji mieszków włosowych z wybranych partii skóry przy pomocy niezwykle małego i precyzyjnego narzędzia. Metoda ta jest mało inwazyjna przez co praktycznie nie widać, że skóra została poddana jakiemuś zabiegowi – nie pozostawia ona żadnych liniowych blizn. Do transplantacji włosów w metodzie FUE używa się mikro transplantów, które składają się z zespołów mieszków włosowych lub nawet pojedynczych włosów.

Dla kogo przeznaczona jest metoda FUE?

Metoda ekstrakcji mieszków włosowych przeznaczona jest dla tych wszystkich, którzy pomimo konsultacji z lekarzem, stosowaniu licznych terapii i poszukiwania przyczyn wypadania włosów nie byli w stanie poprawić w zadowalający sposób stanu swojego owłosienia. FUE jest zalecana zarówno w przypadku łysienia typu męskiego jak i żeńskiego, a także gdy dotyka nas problem przerzedzonych brwi lub ich braku czy po prostu wysoka linia włosów.

Jak każdy zabieg tak i ta metoda ma pewne przeciwwskazania, np.:

  • zaawansowana cukrzyca,
  • nieregulowane ciśnienie,
  • choroby zapalne skóry głowy.

 

Czy FUE jest zabiegiem bezpiecznym?

Zabiegi transplantacji włosów należą do zabiegów stosunkowo bezpiecznych. Do możliwych skutków ubocznych, powikłań i komplikacji należą: osłabienie czucia skóry głowy i przejściowy obrzęk. Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu, a więc w czasie trwania FUE pacjent nie odczuwa bólu. Może dojść również do infekcji skóry głowy, jednak jest to niezwykle rzadkie.

Okres rekonwalescencji

Miejsce skąd pobrane zostały mieszki włosowe goi się do dwóch tygodni. W czasie trwania okresu rekonwalescencji należy niezwykle ostrożnie obchodzić się z miejscami, gdzie zabieg miał miejsce, tak aby nie uszkodzić przeszczepów. W czasie gojenia się ran mogą występować bóle głowy, dlatego też zaleca się przyjmowania leków przeciwbólowych. Aby włosy odrosły należy poczekać trzy miesiące, a na efekty końcowe nawet pół roku. Przez pierwszy tydzień do dwóch tygodni nie powinno wykonywać się żadnych ćwiczeń fizycznych.