W jaki sposób body shaming dosięga osoby szczupłe
Tanayut maleelai z Unsplash

Zapewne nie raz słyszałaś o kampaniach społecznych, które promują samoakceptację. Problem w tym, że bardzo często w ramach body positive pokazuje się osoby krągłe, a szczupłych nie zaprasza. Sugeruje to, iż nadwaga jest okej, natomiast drobna budowa ciała to coś, czego należy się wstydzić i maskować pod zwojami materiału. W jaki sposób body shaming dosięga osoby szczupłe?

Spis treści:

  1. Body positive obejmuje tylko osoby z nadwagą
  2. Wmawianie anoreksji osobom szczupłym
  3. Czym jest body shaming?
  4. Dyskryminacja szczupłych kobiet
  5. Kult ciała a wypominanie innym niedoskonałego wyglądu
  6. Kim jest osoba zawstydzająca poprzez krytykowanie wyglądu?
  7. W jaki sposób body shaming dosięga osoby szczupłe? Jak sobie z nim radzić?

Body positive obejmuje tylko osoby z nadwagą

Wypominanie osobie otyłej nadmiernych kilogramów jest dziś postrzegane w bardzo złym tonie. Polityczna poprawność zakazuje nawet używania słowo „gruba”. Dobrze, że przestaliśmy obrażać osoby otyłe. Problem w tym, że parasol ochronny nie rozpościera się już na szczupłe kobiety, które nie raz słyszą, że wyglądają jak kościotrup, ofiara Auschwitz czy anorektyczka. Takie komentarze wcale nie są miłe, choć zdaniem osób je wypowiadających uchodzą wręcz za komplement. Jeśli jednak przyjrzymy się pejoratywnym określeniom opisującym osoby z nadwagą i niedowagą, to okaże się, że tym drobnym obrywa się dużo mocniej.

Wmawianie anoreksji osobom szczupłym

Nieprzyjemne określenia noszące znamiona body shaming to tylko jedna strona medalu, druga wiąże się z wmawianiem chorób. Wiele szczupłych kobiet słyszało i to nie raz, nawet z ust internisty, że nie można tak wyglądać w sposób naturalny. To zapewne skutek jakiejś choroby. Widząc szczupłą kobietę, często automatycznie przypisujemy jej bulimię i anoreksję. Zakładamy też, że ma tasiemca, boryka się z nowotworem lub narkomanią. Tymczasem szczupłe kobiety często tak wyglądają, chociaż normalnie się odżywiają, gdyż takie geny odziedziczyły po swoich przodkach. Wbrew pozorom i ludowym mądrościom, nie są one wcale takie złe. 

Czym jest body shaming?

Body shaming to złośliwe uwagi na temat wyglądu, które prowadzą do poniżenia ich adresata. Skutkować mogą one spadkiem poczucia własnej wartości, depresją, a nawet myślami samobójczymi. Tak, jak niektóre kobiety sięgają po suplementy diety nieznanego pochodzenia, które mają pomóc im pozbyć się zbędnych kilogramów, tak szczupłe obsesyjnie myślą o przytyciu i nabraniu krągłości. Takie podejście jest mocno niezdrowe.

Dyskryminacja szczupłych kobiet

O ile kobiety z nadwagą często ukazuje się w mediach jako kwintesencję kobiecości, gdyż mogą pochwalić się krągłymi kształtami, o tyle szczupłe się deprecjonuje. Społeczeństwo próbuje im wmówić brak atrakcyjności. Ba, niektórzy nawet poddają w wątpliwość kobiecość szczupłych pań. Przecież prawdziwa kobieta ma czym oddychać i na czym siedzieć. Jak jest szczupła, to na jej kości nie poleci żaden facet. Niestety, tak przykre komentarze prowadzą do ogromnych zaburzeń w postrzeganiu własnego ciała. Pozbawiają kobietę pewności siebie i mogą przyczyniać się, że wejdzie ona w toksyczny związek, bo jakiś facet „wspaniałomyślnie” zwrócił na nią uwagę.

Kult ciała a wypominanie innym niedoskonałego wyglądu

Psycholodzy podkreślają, iż body shaming ściśle wiąże się z kultem ciała. Zewsząd atakują nas wizerunki idealnej kobiecej sylwetki. Mają wywołać w nas kompleksy, a następnie zachęcić do zakupu danego kosmetyku lub skorzystania z usług medycyny estetycznej. W ten sposób mamy odmienić swoje życie na lepsze. Body shaming w mediach ma podłoże marketingowe. W życiu prywatnym wynika zaś z nieco innych pobudek.

Kim jest osoba zawstydzająca poprzez krytykowanie wyglądu?

Body shaming uprawia ten, kto sam czegoś zazdrości. Osoby, które krytykują szczupłe osoby, często same mają problem z nadwagą. Zazdroszczą innym smukłej sylwetki, zamiast popracować nad sobą. Zawsze mogłyby ograniczyć spożywanie słodyczy i słonych przekąsek, zacząć regularnie spacerować. Jednak wytykanie komuś bycia szkieletorem jest dużo łatwiejsze, nie wymaga bowiem podjęcia większego wysiłku czy samodyscypliny.  Pamiętaj, że ten, kto krytykuje twoje ciało, w rzeczywistości zazdrości ci wyglądu.

W jaki sposób body shaming dosięga osoby szczupłe? Jak sobie z nim radzić?

Body shaming może mocno zachwiać naszą samooceną. Warto zatem popracować nad zbudowaniem mocnego wewnętrznego poczucia własnej wartości. Nie pozwól, aby to pozostawało zewnątrzsterowne. Musisz przestać wierzyć tym, którzy wmawiają ci, że wyglądasz niezdrowo. Warto od razu ucinać takie dyskusje, mówiąc krytykującemu, że nie interesuje nas jego zdanie i prosimy o zachowanie spostrzeżeń dla siebie. Gdy postawisz wyraźne granice osobie uprawiającej body shaming, poczujesz w sobie wewnętrzną siłę. Zobaczysz, że masz wpływ na swoje relacje z otoczeniem. Nie musisz przyjmować niechcianych podarunków w postaci kąśliwych uwag nt. wyglądu.