Psychologia

4 proste zdania, które wzmocnią twój związek

4 proste zdania, które wzmocnią twój związek

Zdjęcie autorstwa Asad Photo Maldives z Pexels

Problemy w związku przytrafiają się każdemu, niezależnie od zajmowanej pozycji społecznej, wykonywanego zawodu i typu osobowości. Wszyscy czasem się ze sobą ścieramy, ponieważ jesteśmy indywidualnościami. Przedstawiamy 4 proste zdania, które wzmocnią twój związek.

Spis treści:

  1. 4 proste zdania, które wzmocnią twój związek. Kocham cię
  2. Dziękuję ci za…
  3. Przepraszam za…
  4. Zdania wzmacniające związek. Wybaczam ci…

4 proste zdania, które wzmocnią twój związek. Kocham cię

Gdy jesteśmy ze sobą dłużej, do związku zaczyna wkradać się rutyna. Pewne rzeczy zaczynamy traktować jako pewnik. Uważamy, że wyznanie miłości działa do odwołania. Zatem jeśli mówiłam mu, że go kocham 5 lat temu, to powinien to wiedzieć, a nie domagać się powtarzania tych słów. Choć może nam się to wydawać bez sensu, to w relacjach międzyludzkich emocje nie działają tak samo jak zapisy umowy o pracę. Gdy ją podpisujesz ze swoim szefem, to wiesz, jakie zadania masz realizować i jaką pensję za to otrzymasz. Jesteś pracownicą danej firmy, dopóki nie otrzymasz od niej wypowiedzenia. Jednak biznesowe podejście nie przekłada się na nasze życie uczuciowe. Emocje rządzą się swoimi prawami, dużo łatwiej gasną i ulegają zmianie. W związku z tym warto zapewniać swojego partnera, że wciąż go kochamy. Takie wyznanie miłości z pewnością sprawi mu mnóstwo radości. Na dodatek utwierdzi w przekonaniu, że w waszym związku wszystko gra. Zresztą czy ty sama czasem nie chcesz usłyszeć słów: kocham cię, choć możesz domyślić się, że tak jest? Za każdym razem mają w sobie niezwykłą magię, którą każdy z nas lubi poczuć od czasu do czasu.

Dziękuję ci za…

Gdy jesteśmy z kimś w związku, to często zapominamy o wdzięczności. Uważamy, że pewne gesty i zachowania partnera po prostu nam się należą. Przepchanie rury w łazience, wymianę uszczelki w oknie – wszystko to postrzegamy jako jego obowiązek. Tymczasem tak to nie działa. Sama nie chcesz być postrzegana jako kucharka, która ma  obowiązek przygotować posiłek dla partnera. On też nie jest twoim prywatnym hydraulikiem czy złotą rączką. Naucz się na nowo doceniać proste gesty ze strony partnera i za nie dziękować. Sama chciałabyś, aby on czasem okazał ci wdzięczność za to, co dla niego robisz. Poza tym im dłużej trwa związek, tym częściej krytykujemy partnera za każdy, nawet najmniejszy błąd, np. fakt, że zapomniał kupić masło w supermarkecie. Jednocześnie za nic go nie chwalimy, bo uważamy, że ciepłe słowa mu się nie należą. W rezultacie zaczynają przeważać negatywne komunikaty, przez które on może odnieść wrażenie, że nie jest ci do niczego potrzebny.

Przepraszam za…

Każdy z nas czasem popełnia jakiś błąd. Mylić się jest rzeczą ludzką. Trzeba jednak umieć się do niego przyznać i przeprosić. Jeśli zapomniałaś o tym, że byliście umówieni do kina, przeproś go za to i przyznaj się do winy. W ramach zadośćuczynienia możesz zaprosić go na inny seans i kolację do restauracji. Umiejętność przyznania się do błędu jest bardzo ważna. Pary, które tego nie robią, szybciej czy później się rozstają, bo na tyle tle dochodzi do licznych konfliktów.  Przeprosiny stanowią też pierwszy krok do zgody. Bez nich osoba pokrzywdzona będzie hodowala w sobie żal. Tymczasem wystarczy, że partner oficjalnie przeprosi i przyzna się do błędu, aby naprawić relację.

Zdania wzmacniające związek. Wybaczam ci…

Nikt nie jest nieomylny, także nasz partner. Jemu również zdarza się zapomnieć o naszych imieninach, preferencjach kulinarnych etc. Jeśli szczerze przeprasza za przewinienie, to musisz mu powiedzieć, że mu wybaczasz i to zrobić. Problemy w związku często zaczynają się od tego, że jedna strona robi coś niewłaściwego, druga niby to wybacza, ale wciąż do tego wraca i rozdmuchuje problem. W pewnym momencie toksyczny związek zaczyna męczyć obie strony i podejmują one decyzję o rozstaniu.  Bez umiejętności wybaczania nie da się stworzyć satysfakcjonującej relacji.

Dodaj komentarz