Inhalator tłokowy czy kompresorowy

Osoby szukające inhalatora mogą spotkać się z różnymi modelami, ale też z rozmaitymi nazwami, którymi określa się ten sam typ sprzętów. Wszystko to utrudnia zorientowanie się w cechach poszczególnych urządzeń i wybranie tego odpowiedniego dla siebie. Czy inhalator tłokowy i kompresorowy to dwa różne sprzęty? Nie – obie nazwy odnoszą się do tego samego rodzaju urządzeń. Co należy zatem wiedzieć o inhalatorach tłokowych (kompresorowych)? Jaki model wybrać?

Jak działa inhalator kompresorowy (tłokowy)?

Inhalator tłokowy, nazywany też kompresorowym albo pneumatycznym, jest zbudowany z elektrycznego kompresora (inaczej sprężarki) oraz nebulizatora będącego pojemnikiem na lek. Wspomniane elementy łączy ze sobą przewód powietrza. Z kolei częściami umożliwiającymi wdychanie wytworzonego przez inhalator aerozolu są maska, ustnik albo końcówka donosowa.

Na czym polega działanie sprzętów kompresorowych (tłokowych, pneumatycznych)? Do otworu w nebulizatorze trafia sprężone powietrze, które w kontakcie z płynnym lekiem tworzy mgiełkę (aerozol). Pojemnik na lek (nebulizator) jest wyposażony w specjalną nakładkę dyszy rozpylającej. Pozwala ona na wytworzenie mgiełki przez kompresor. Po każdym korzystaniu z inhalatora należy umyć i wysuszyć zbiornik na lek. Zaleca się wymienianie wspomnianego pojemnika co kilka miesięcy.

Zalety inhalatorów tłokowych (kompresorowych, pneumatycznych)

Inhalatory kompresorowe (inaczej pneumatyczne lub tłokowe) to najpopularniejszy i najbardziej wszechstronny rodzaj inhalatorów. Pozwala na podawanie do dróg oddechowych niemal wszystkich dostępnych leków, solanek czy innych substancji nadających się do przyjmowania drogą wziewną. Gdy zachowuje się prawidłowe dawkowanie, rozcieńczenie czy inne zalecenia producentów leków, nie ma przeciwwskazań względem rodzajów preparatów wykorzystywanych w nebulizatorze.

Inhalator tłokowy nadaje się dla niemowląt, dzieci, dorosłych czy seniorów. W jego przypadku nie ma ograniczeń wiekowych. Nawet osoby ze zmniejszoną wydolnością oddechową mogą bezpiecznie korzystać z takich sprzętów. Inhalatory tłokowe (kompresorowe) mają niskie ceny w porównaniu z innymi typami urządzeń (np. z inhalatorami ultradźwiękowymi). Jeżeli kupi się urządzenie o wysokiej jakości, długo zachowa ono trwałość. Łatwo będzie wymienić w nim filtr powietrza. Z inhalatorem tłokowym można stosować także dodatkowe akcesoria takie jak zestaw do irygacji zatok czy końcówkę donosową. Wadą urządzeń wydaje się jednak ich dość głośna praca.

Inhalator tłokowy a ultradźwiękowy – czym się różnią?

Inhalator ultradźwiękowy jest wyposażony w przetwornicę. Emitowane przez nią fale ultradźwiękowe rozpraszają płynny lek na aerozol. Z uwagi na swój sposób działania inhalatory ultradźwiękowe nie nadają się do podawania wszystkich typów leków (jak np. modele tłokowe), dlatego że mogą niszczyć strukturę niektórych z nich. Ponadto mgiełka wytworzona przez urządzenie ma dużą gęstość, co może podrażniać drogi oddechowe dzieci.

Inhalatory ultradźwiękowe różnią się od kompresorowych brakiem kompresora. Choć w ich przypadku istnieją ograniczenia co do wieku pacjentów oraz rodzaju podawania leków, modele pracują ciszej niż urządzenia tłokowe. Sprzęty ultradźwiękowe są też droższe niż kompresorowe.

Jak zostało wspomniane wcześniej, inhalator tłokowy i kompresorowy to w rzeczywistości ten sam rodzaj urządzeń. Sprzęty wyróżniają się uniwersalnością, a w przypadku korzystania z nich nie obowiązują ograniczenia wiekowe. Inhalator tłokowy (kompresorowy) ma odmienne cechy od inhalatora ultradźwiękowego i to właśnie przeanalizowanie sposobu działania tych różnych rodzajów sprzętów powinno być kluczowe przy wyborze odpowiedniego modelu dla siebie. Szukając właściwego sprzętu, warto kierować się indywidualnymi potrzebami, wielkością cząstek, na jakie rozbija się lek z nebulizatora oraz głośnością pracy urządzenia.