Bardzo często blizny to niestety nie tylko problem estetyczny. Mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, uniemożliwiać wykonywanie zwykłych czynności, sprawiać ból. W takich sytuacjach wyjściem może być operacyjna korekcja.
Blizny, które nie chcą zniknąć
Wiele urazów czy przebytych zabiegów pozostawia skórę nie taką, jaka była przed zabiegiem czy wypadkiem. Część blizn z czasem przestaje być widoczna. Jednak czasami rany goją się nie do końca tak jak powinny, lub są zbyt rozległe, żeby zagoić się bez widocznych śladów. Blizny to naturalna konsekwencja leczenia i właściwie każdy człowiek je ma. Najczęściej nie sprawiają one problemów w normalnym funkcjonowaniu. Kiedy jednak zaczynają oddziaływać na nas, uniemożliwiając wykonywanie codziennych czynności, warto rozważyć ich usunięcie.
Blizna, która powstaje w miejscu rany, to nowa tkanka zastępcza, dzięki której rana pod skórą może się goić bez ryzyka infekcji pochodzącej z zewnątrz. W takim miejscu nowa tkanka narasta grubiej, powodując z czasem twardszą od okalającej ją skóry bliznę. Niekiedy tworzenie się nowej tkanki powoduje przykurcze mięśni. Nie każde miejsce urazu da się od razu wyćwiczyć, żeby skóra narosła na nim bez problemów – unieruchomiona rana zarasta tkanką, która jest znacznie mniej elastyczna i krótsza, niż skóra przed urazem lub interwencją chirurgiczną. Tak narośnięta blizna może nie tylko powodować problem ze zwykłym wyprostowaniem ręki. Może utrudniać chodzenie czy powodować niedomykanie powieki. Takie sytuacje są bardzo przykre dla każdego. Operacja plastyczna może pomóc usunąć nieestetyczne blizny ale i zlikwidować przykurcze.
Usuwanie i zastępowanie
Zwykłe blizny, które powstały na skutek złego zrośnięcia się tkanek, usuwa się bardzo prosto. Operację można wykonać pół roku od zagojenia się rany, jeśli wyczerpane zostały wszystkie możliwości innych zabiegów, które mogłyby poprawić wygląd blizny. Chirurg wycina bliznę i ponownie zszywa brzegi rany. Z każdym rokiem wiedza medyczna idzie do przodu, dlatego też jeśli kiedyś blizny były niemalże nieodłącznym elementem zabiegów, teraz ponowne szycie może zdecydowanie poprawić wygląd ciała.
Przykurcze, które powstają na skutek szerokich, rozległych blizn, usuwa się inaczej. Tutaj potrzebna jest profesjonalna plastyka ciała. Cały obszar zbliznowacenia jest usuwany a na jego miejsce umieszczana jest przeszczepiona skóra (najczęściej z pośladka). Jest to zabieg mający na celu nie tylko poprawę wizualną, ale również poprawę zwykłego funkcjonowania. Przeszczep to jednak tylko część zabiegu. Bardzo istotne jest postępowanie po przeszczepie, ponieważ to ono decyduje o tym, czy ponownie powstaną przykurcze, czy też ich nie będzie.
Jeśli przeszczep był robiony w miejscu przykurczonego blizną stawu, pacjent musi pamiętać o jego prostowaniu – gojenie się rany musi odbywać się tak, żeby skóra pozostała elastyczna i nie spowodowała deformacji. Miejsce przeszczepu musi być też specjalnie pielęgnowane delikatnymi masażami zagojonych brzegów i natłuszczaniem. Ponieważ jednak postępowanie pozabiegowe jest ściśle związane z bardzo wieloma czynnikami indywidualnymi pacjenta, najważniejsze jest postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Korekta blizn i przykurczów to rozwiązanie, które daje niemalże natychmiastowy efekt wizualny. Blizny jednak nie znikną całkowicie – będą znacznie mniej widoczne lub będą wyglądały lepiej. Poprawi się też funkcjonowanie pacjenta w przypadku przykurczów.