Za ciężki przebieg COVID-19 odpowiadają geny
Louis Reed z Unsplash

Od 2020 roku polscy naukowcy zbierali materiał biologiczny od pacjentów, którzy w różny sposób przeszli infekcję COVID-19, w tym od osób zmarłych. Następnie gruntowej analizie poddali go naukowcy z Białegostoku. Dziś wiemy, że za ciężki przebieg COVID-19 odpowiadają geny.

Spis treści:

  1. Za ciężki przebieg COVID-19 odpowiadają geny
  2. Ciężki przebieg infekcji COVID-19 – inne czynniki ryzyka
  3. Szybki test na geny zwiększające ryzyko zgonu z powodu COVID-19
  4. Pfizer opracowuje szczepionki przeciwko omikronowi
  5. Novavax – amerykańska szczepionka przeciwko COVID-19 opracowywana w Konstantynowie Łódzkim

Za ciężki przebieg COVID-19 odpowiadają geny

Polscy naukowcy zauważyli, że osoby, które mają szczególny wariant genu na chromosomie 3., znacznie gorzej przechodzą infekcję COVID-19. Jego obecność ponad 2-krotnie zwiększa ryzyko ciężkiego przechorowania, a nawet zgonu. Co ciekawe, w Europie ten wariant genu ma ok. 9% populacji, natomiast w Polsce 14%. Jeszcze powszechniej ten gen występuje wśród mieszkańców Chin i Indii. Natomiast mieszkańcy Ameryki Łacińskiej są nim obciążeni w mniejszym stopniu niż Europejczycy. W związku z tym, iż za ciężki przebieg COVID-19 odpowiadają geny, a w Polsce niekorzystny wariant występuje częściej niż w zachodniej Europie, to częściowo tłumaczy, dlaczego tak wiele osób umiera w naszym kraju.

Ciężki przebieg infekcji COVID-19 – inne czynniki ryzyka

Oczywiście, na przebieg infekcji COVID-19 wpływają też inne czynniki. Wśród tych, które predysponują do poważniejszych objawów i komplikacji, a nawet zgonów, należy wymienić: podeszły wiek, otyłość i płeć męską.  Młode, szczupłe kobiety bez chorób wspóistniejących i wadliwego genu na chromosomie 3., prawdopodobnie stanowią grupę najlżej chorującą na COVID-19.  Każdy kilogram nadprogramowej tkanki tłuszczowej stanowi dodatkowe zagrożenie. Ten bowiem w przypadku infekcji może spotęgować stan zapalny organizmu. Również mężczyżni z jakiegoś powodu gorzej znoszą infekcję koronawirusem. Naukowcy przekonują jednak, że ważniejsza od nadwagi czy wieku jest obecność niekorzystnego genu w chromosomie 3.

Szybki test na geny zwiększające ryzyko zgonu z powodu COVID-19

W związku z tym, iż wiemy już, że za ciężki przebieg COVID-19 odpowiadają geny, możemy opracować szybki test, który pozwoli zweryfikować wszystkim Polakom, czy są obciążeni. Ten miałby się pojawić już w pierwszej połowie tego roku. Ma on być dostępny dla wszystkich, nie tylko dla określonej grupy osób. To dobra informacja. Naukowcy przekonują bowiem, że lekarz wiedząc, komu najbardziej zagraża COVID-19, może podjąć stosowne działania, np. częściej kierować pacjenta na szczepienie.

Pfizer opracowuje szczepionki przeciwko omikronowi

Równocześnie trwają prace nad szczepionką przeciwko nowemu wariantowi koronawirusa. Omikron stanowi dziś jedną z częściej spotykanych mutacji, rozprzestrzenia się lawinowo. Pfizer chciałby w marcu wypuścić zmodyfikowaną szczepionkę. To dobra wiadomość w dobie tak licznych infekcji COVID-19. Choć obecne szczepionki są mniej skuteczne wobec mutacji omikron, to zaszczepienie się trzema dawkami zapewnia łagodniejszy przebieg infekcji i zmniejsza ryzyko zgonu. W związku z tym warto się szczepić.

Novavax – amerykańska szczepionka przeciwko COVID-19 opracowywana w Konstantynowie Łódzkim

Niebawem do Polski ma też trafić nowa szczepionka Novavax. Choć jest ona opracowana przez amerykański koncern farmaceutyczny, to będzie m.in. produkowana w Konstantynowie Łódzkim. Pierwsza partia ma pojawić się już w styczniu. Będzie można przyjąć ją jako pierwszą i drugą dawkę, ale też jako dawkę przypominającą. Ma ona zapewniać ochronę także przed omikronem, który obecnie ekspresowo rozprzestrzenia się w Polsce. Novavax to szczepionka opracowana drogą inżynierii genetycznej. Będzie zawierała czyste białko COVID-19, które nie zostało pobrane od martwego wirusa, lecz wyprodukowane w laboratorium. Ta bezpieczna szczepionka ma przekonać również przeciwników szczepień do skorzystania z programu profilaktycznego.