Stres jest czynnikiem numer jeden, który wpływa nie tylko emocje i Twój wygląd, ale i formę fizyczną. Potrzeba relaksu staje się zatem niezbędnym elementem naszej egzystencji.

Stres to pojęcie bardzo rozległe.

Nasz organizm tak reaguje na przeszkody, przeciążenie, nowe nie znane sytuacje życiowe, czy silne przeżycia. Jest także mobilizacją dla naszego organizmu, aby radzić sobie w określonych sytuacjach. Stres może mieć aspekt pozytywny : mobilizować, zwiększać energię, a także pomóc w pokonywaniu przeszkód.
Natomiast długotrwały może mieć przeciwne skutki: apatia, senność, nie zdolność fizyczna czy też wewnętrzny niepokój. Pojęciem stresu określa się wszystkie bodźce, które zmieniają stopień gotowości człowieka do działania powodowany różnymi czynnikami.

Potrzeba wyższego rzędu – relaks

Uważa się że większość schorzeń wywodzi się właśnie z ciągłego stresu. Przeżycia stresowe, są traktowane przez naukę jako przyczynę do powstawania chorób psychosomatycznych, do których zaliczamy choroby układu krążenia, przewodu pokarmowego, depresje, nowotwory i zaburzenia psychiczne.
Niestety nie da się żyć bez napięć, ponieważ nie unikniemy sytuacji stresujących. Dlatego są i ciągle powstają ośrodki spa, pozwalające doskonale się odprężyć. Oferujące w swoich usługach różne relaksujące zabiegi,odpowiednie tło muzyczne,zajęcia jogi, medytacje, a nawet wystrój danego wnętrza pomoże nam na wstępie w odprężeniu.
Konieczny jest również zapach, np. świeczki, olejki eteryczne bowiem koją one nerwy, można się wówczas całkowicie poddać relaksacji.