Zdrowie

WZW typu A, B i C – jak się przed nimi chronić?

WZW typu A

Wirusowe zapalenie wątroby może być wywołane przez pięć różnych wirusów – A, B, C, D i E. WZW C i WZW E to choroby zwane też chorobami brudnych rąk. Przenoszą się bowiem poprzez zjedzenie zakażonej żywności, bezpośredni kontakt z osobą chorą, której np. podajemy rękę na powitanie, a która jej wcześniej nie umyła po skorzystaniu z toalety. Jednak dużo groźniejsze jest WZW A i WZW B, wywołujące je wirusy HBV i HCV przenoszą się bowiem wraz z zainfekowaną krwią oraz podczas stosunków seksualnych. Jak się przed nimi chronić?

Liczba zakażonych HBV i HCV w Polsce

W Polsce 350 tysięcy osób boryka się z wirusowym zapaleniem wątroby typu B, a u 200 tysięcy Polaków stwierdzono obecność HCV. Liczby te prawdopodobnie należy przemnożyć razy kilka, ponieważ wiele osób jest nieświadomych byciem nosicielem.  W rezultacie tacy ludzie mogą przekazywać patogen kolejnym osobom.

Szczepionka na HBV

W przypadku wirusa HBV sytuacja jest o tyle dobra, że dysponujemy już szczepionką. Podaje się ją w trzech powtórzeniach w celu utworzenia wystarczającej liczby przeciwciał chroniących nas przed wirusem zapalenia wątroby typu B.  Obecnie w Polsce szczepionkę na WZW B podaje się w pierwszej dobie po narodzeniu dziecka.  A kolejne dawki w wyznaczonych terminach.  Organizm wytwarza przeciwciała swoiste wobec wirusa HBV i jest go w stanie zwalczać prawdopodobnie do końca życia.

Jak chronić się przed HCV?

Najgroźniejszy zatem wydaje się wirus HCV. W jego przypadku kluczową rolę odgrywa profilaktyka. Warto zainteresować się tym, czy pielęgniarka podczas pobierania krwi wyjmuje czystą igłę oraz strzykawkę, czy zmienia jednorazowe rękawiczki etc.  Ważne jest także korzystanie z usług sprawdzonych dentystów, którzy sterylizują swoje narzędzia po każdym pacjencie.  Chodźmy na manicure do tych salonów kosmetycznych, gdzie korzysta się z narzędzi jednorazowych. Niestety, wiele salonów w ogóle nie sterylizuje swoich narzędzi, choć ma taki obowiązek ustawowy.  Kluczową rolę odgrywa także stosowanie prezerwatyw podczas stosunków płciowych, gdy nie mamy pewności, że partner jest zdrowy i pozostaje nam wierny.  Niestety, wirus HCV rozprzestrzenia się także w wyniku kontaktów seksualnych.

Kiedy wykonać badanie na obecność przeciwciał HCV?

Jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, a w ostatnim czasie miałaś robiony tatuaż, przekłuwane uszy lub byłaś poddawana zabiegowi w szpitalu, wykonaj test na obecność HCV. Jego wynik może okazać się cenną wskazówką. Osoby, które wiedzą o infekcji, nie zarażają innych, a poza tym mogą przyjmować kurację z rybawiryną, która zwalcza wirusa HCV i chroni przed marskością wątroby wywołanej przez ten patogen.

Dodaj komentarz