Waporyzacja z użyciem naturalnych ziół

Błyskawiczna pomoc w uzyskaniu spokojnego snu, rozluźnienia mięśni, stanu relaksu lub złagodzenia dolegliwości somatycznych jest teraz możliwa w sposób całkowicie naturalny, ponieważ coraz popularniejsza staje się zdrowa alternatywa dla propagowanych przez przemysł farmaceutyczny obciążających organizm leków. Odpowiedzią na wiele bolączek wynikających z szybkiego i intensywnego życia, oraz złego samopoczucia jest waporyzacja. To nowoczesne połączenie aromaterapii i inhalacji podbija świat i nieustannie zyskuje rzesze zwolenników.

Czym jest waporyzacja?

Waporyzacja w bardzo dużym uproszczeniu polega na odparowaniu substancji aktywnych z ziół poprzez podgrzanie suszu, w zastępstwie ich palenia. Dzieje się tak za sprawą podgrzania ziół do odpowiedniej temperatury, co powoduje uwolnienie z nich wszystkich korzystnych związków. Umożliwia to przeprowadzenie inhalacji parą, zawierającą uwolnione substancje aktywne. Poprzez pominięcie procesu palenia ziół, użytkownik wdycha tylko parę pozbawioną toksyn i substancji rakotwórczych, które zwykle wydzielane są podczas spalania. Zjawisko to znane jest od wieków, choć popularność w najbardziej zbliżonej do ówczesnej formie zyskało za pomocą wprowadzenia do użytku fajki wodnej Hookah, znanej również pod nazwą shisha. Nasze babcie co prawda nie korzystały z fajki wodnej, jednak inhalacje przeprowadzane nad miską z wrzątkiem wzbogaconym ziołami pomagały im na szereg dolegliwości. One również znały moc korzystnych dla zdrowia związków uwalnianych z ziół.

Sprzęt do waporyzacji

Shisha, czyli prekursor waporyzatora liczy sobie już ponad 1500 lat i został wynaleziony na terenach przynależących obecnie do Afganistanu. Nowoczesny waporyzator suszu, to obecnie urządzenia w niczym nie przypominające dużej i nieporęcznej fajki wodnej. Kompaktowe przenośne waporyzatory mieszczą się w kieszeni lub torebce, a korzystanie z nich jest intuicyjne. Budowa urządzenia jest bardzo prosta, w jego skład wchodzą: bateria, komora grzewcza, ustnik, uzupełnieniem są przyciski i systemy powiadomień. W sklepach ze sprzętem służącym do waporyzacji znajdziemy setki modeli, które różnią się wielkością, wydajnością, oraz estetyką wykonania.

Doskonałym przykładem nowoczesnych waporyzatorów mobilnych wykonanych zgodnie z najmodniejszym designem i z najwyższej jakości materiałów są Fenix Mini, oraz Starry 3.0. Produkowana przez nie para jest wyjątkowo lekka i aromatyczna poprzez hybrydowe połączenie dwóch sposobów ogrzewania suszu ziół (konwekcyjne i kondukcyjne). Fenomen hybrydowego systemu polega na zsynchronizowaniu ogrzewania suszu powietrzem rozgrzanym wcześniej przez element grzewczy, oraz ogrzewania bezpośrednio przez ścianki komory. Te mieszczące się w dłoni urządzenia zaskakują nie tylko ilością i jakością wyprodukowanej pary, ale także możliwością regulacji temperatury i bardzo szybkim nagrzewaniem.

Jakie zioła można waporyzować?

Najważniejszą zasadą stosowaną w przypadku ziół do waporyzacji jest ta, która mówi o ich najwyższej i sprawdzonej jakości. Zioła organiczne pozbawione zanieczyszczeń w postaci olejków eterycznych, lub pestycydów są kluczowe dla uzyskania najlepszych efektów. To, jakich ziół użyjemy do waporyzacji, zależy od tego, jakiego efektu oczekujemy. Każde z ziół ma odmienne właściwości uśmierzające lub wspomagające leczenie rozmaitych dolegliwości, schorzeń i stanów chorobowych. Należy pamiętać również o tym, aby użytkować waporyzator w odpowiednim zakresie temperatur przy stosowaniu konkretnych ziół. Do najpopularniejszych ziół używanych do waporyzacji zaliczamy:

  • rumianek pospolity — ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i relaksacyjne, ułatwia zasypianie, działa przeciwdepresyjnie, uśmierza ból głowy;
  • tymianek właściwy — wspomaga leczenie schorzeń układu oddechowego i pokarmowego;
  • werbena pospolita — łagodzi stres i napięcie, uspokaja, wykazuje pozytywne działanie na wątrobę;
  • mięta pieprzowa — niweluje bóle głowy, mięśniowe, oraz skurcze, przynosi ulgę w nudnościach, dobrze wpływa na aktywność mózgu;
  • melisa lekarska — uspokaja i odpręża, pomaga w bezsenności, poprawia krążenie krwi;
  • eukaliptus — pomaga w walce z przeziębieniami, grypą i dolegliwościami ze strony układu oddechowego, wykazuje właściwości przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwwirusowe;
  • szałwia — poprawia pamięć, uwagę i koncentrację, łagodzi ból gardła, oraz problemy trawienne.

Przedstawione zioła to tylko nieliczna część okazałej rodziny botanicznych substancji, które z korzyścią dla zdrowia można poddać waporyzacji, oraz przykład prozdrowotnych właściwości dobrodziejstw natury, które z powodzeniem można użyć do inhalacji.

Dlaczego waporyzacja jest lepsza od tradycyjnego palenia?

Rezygnacja ze szkodliwego dymu zawierającego szkodliwe związki toksyczne i substancje smoliste uwalniane podczas palenia na rzecz pary wzbogaconej korzystnymi substancjami prozdrowotnie działającymi na organizm jest oczywistym wyborem. Palenie podrażnia układ oddechowy, powodując uciążliwy kaszel, duszności, oraz choroby płuc podczas kiedy para wdychana podczas procesu waporyzacji nie ma negatywnego wpływu na organizm. Korzystne, lecznicze związki zawarte w inhalowanych ziołach mogą bezpiecznie zostać przyjęte przez organizm bez uszczerbku na zdrowiu. Pamiętajmy, aby do waporyzacji używać tylko bezpiecznych mieszanek ziół ze sprawdzonego źródła, oraz certyfikowanych waporyzatorów.