Krzywy zgryz może frustrować, wpływać negatywnie na aparycję, a także przyczyniać się do wielu dolegliwości bólowych – leczenie ortodontyczne to słuszne rozwiązanie, jednak na co zwracać uwagę, szukając specjalisty? W niniejszym artykule poznasz kilka wskazówek, dzięki którym znalezienie profesjonalnego ortodonty okaże się łatwiejsze, niż sądziłeś.
Po pierwsze: nie kieruj się emocjami
Wizyty u stomatologa często wiążą się z dużym stresem – z tego względu wielu pacjentów zwraca uwagę, by specjalista był uprzejmy, kontaktowy, rzetelny i pewny siebie. Oczywiście aspekty psychologiczne są ważne i powinniśmy wybrać osobę, której ufamy, jednak brak wiedzy medycznej sprawia, że nie jesteśmy w stanie ocenić fachowości danej osoby. Leczenie ortodontyczne to z reguły długi proces, który może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Dlatego warto zwrócić uwagę, by ortodonta wyróżniał się fachową wiedzą oraz miał w swoim gabinecie niezbędne sprzęty diagnostyczne.
Holistyczne podejście do pacjenta
Każdy pacjent to inny przypadek i ta reguła jest ważna również w przypadku ortodoncji. W pierwszej kolejności specjalista zbiera szczegółowy wywiad medyczny oraz wykonuje niezbędne badania, jak np. profesjonalne fotografie, zdjęcie RTG, modele zębów, skan 3D, które mają ogromne znaczenie w procesie diagnostyki i leczenia. Takie badania wykonują ortodonci m.in. z kliniki Dental Fraternity w Warszawie. Na koniec, przed założeniem aparatu, specjalista przedstawia plan leczenia oraz wyjaśnia wszelkie wątpliwości i niejasności.
Rodzaje aparatów na zęby i ich koszt
Ortodoncja, podobnie jak inne dziedziny medycyny, bardzo szybko się rozwija. Obecnie aparat ortodontyczny nie oznacza tylko zamków i drucików przymocowanych do naszych zębów. Współczesna ortodoncja oferuje również inne możliwości, takie jak: aparaty nakładkowe, porcelanowe czy kryształowe. Warto zwrócić uwagę, czy interesująca nas klinika ma dostęp do różnego rodzaju metod oraz ile kosztuje dany aparat ortodontyczny, czy mieści się w naszym budżecie.
Kwalifikacje ortodonty
Bogata oferta aparatów ortodontycznych w danej klinice to zdecydowany plus, jednak równie ważne jest, by dany specjalista potrafił dopasować technikę i narzędzia leczenia do potrzeb konkretnej osoby. W innym wypadku proces ortodoncji może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nowoczesne kliniki stomatologiczne nie kryją się z informacjami o odbytych kursach podnoszących kwalifikacje. Pamiętajmy również, by wybrać się do osoby, która ukończyła specjalizację ortodontyczną – nierzadko zdarza się, że prostowaniem zębów zajmują się osoby bez wymaganego uprawnienia.
Lokalizacja
Leczenie ortodontyczne wiąże się z częstymi wizytami u specjalisty – średnio odbywają się one co 4-6 tygodni. Warto mieć również na uwadze to, że czasami zdarzają się różnego rodzaju „awarie” aparatu. Z tego względu warto wybrać specjalistę, do którego będziemy mieć łatwy dojazd – niezależnie czy komunikacją miejską, autem czy pieszo.
Pierwsze wrażenie
Nie oszukujmy się: ciężko poznać dobrego ortodontę bez spotkania go na żywo. Umówienie się na konsultacje pozwoli zwrócić uwagę na inne aspekty – czy w gabinecie i na recepcji jest czysto i schludnie? Czy ortodonta, zakładając aparat stały lub badając pacjenta, ma ubrane rękawiczki? A co ważniejsze, czy zakłada przy nas nowe i czyste rękawiczki ochronne? Takie drobnostki łatwo przeoczyć, a są niezwykle ważne, chociażby z higienicznego punktu widzenia.