nadwydajność mentalna
Eden Boudreau z Unsplash

Nadwydajność mentalna to problem, który silnie wiąże się z wysoką wrażliwością sensoryczną, czyli cechą układu nerwowego wyczulonego na bodźce. Osoby, które ją wykazują, bardzo dobrze się uczą, przyswajają wiele różnych informacji i często łączą je ze sobą poprzez sieć skojarzeń. W wielu przypadkach mają silniej rozwiniętą prawą półkulę mózgową odpowiedzialną za kreatywność i intuicję. Czym jest nadwydajność mentalna i jak ją wykorzystać w praktyce?

Spis treści:

  1. Osoby nadwydajne mentalnie i czekające na nie zagrożenia
  2. Wysoka wrażliwość sensoryczna i gryzące metki
  3. Czym jest nadwydajność mentalna?
  4. Dlaczego szkoła stanowi zmorę osób nadwydajnych mentalnie?
  5. Co daje nam silnie rozwinięta prawa półkula mózgu
  6. Mylenie zachowania z tożsamością lub wartościami

Osoby nadwydajne mentalnie i czekające na nie zagrożenia

Świat, w którym żyjemy, nieustannie dostarcza nam wielu bodźców, które mogą przytłaczać osoby nadwrażliwe emocjonalnie. Z jednej strony ulicy widzimy drastyczne zdjęcia i billboardy, z drugiej faceta, który poniża partnerkę, a z trzeciej matkę pochłoniętą rozmową przez telefon, która nie zwraca uwagi na to, co robi jej kilkuletnie dziecko. W takiej sytuacji osoba nadwydajna mentalnie może czuć się przytłoczona, ponieważ nie tylko zalewa ją wiele silnych bodźców, ale też udzielają jej się liczne emocje.

Wysoka wrażliwość sensoryczna i gryzące metki

Nadwydajność mentalna z jednej strony jest zaletą, z drugiej rodzi ogromne trudności. Do mózgu docierają różne bodźce. Osoba wysoko wrażliwa sensorycznie nie potrafi odróżnić ważnych od nieistotnych. Dla niej wszystko, co dzieje się wokół, ma znaczenie. Niestety, w ten sposób traci sporo energii, łatwo też ulega rozproszeniu.  Nadmiar docierających bodźców sprawia, że mózg osoby nadwydajnej mentalnie szybko się męczy, a wtedy metka ubrania staje się uciążliwa, a rozmowa sąsiadów na klatce schodowej irytująca.

Czym jest nadwydajność mentalna?

Tak naprawdę nadwydajność mentalna niesie ze sobą dużo dobra, o którym często zapominamy. Ciągłe analizowanie bywa uciążliwe, ale z drugiej strony chroni nas przed potencjalnym zagrożeniem, pozwala znaleźć rozwiązanie problemów, nowe źródło zarobków, stworzyć ciekawą kampanię reklamową etc.  Nadwrażliwość emocjonalna sprawia też, że osoba wykazująca tę właściwość, posiada większą zdolność do samokrytyki i nieustannego poszerzania wiedzy. Mózg takich osób lubi mieć, co robić. Warto dostarczać mu wartościowych publikacji, bo dzięki temu będzie analizował wpływ kolorów na nastrój lub zachowanie swoich znajomych w kontekście odkryć psychologicznych, a nie uprawiał samokrytykę i rozpamiętywanie błędów z przeszłości.

Dlaczego szkoła stanowi zmorę osób nadwydajnych mentalnie?

Osoby nadwrażliwe emocjonalnie często miały problemy w szkole. Te nie wynikały z braku talentu czy niechęci do nauki. Po prostu nadmiar wiedzy w pewnym momencie je przytłaczał i  generował problemy z koncentracją. Nie wszystkie przedmioty były też prowadzone w ciekawy, zachęcający sposób. W rezultacie niektóre osoby nadwydajne mentalnie z przyjemnością wspominają matematykę, na której zawsze można było coś ciekawego obliczyć niż lekcje historii, na których ktoś monotonnym głosem opowiadał o II wojnie światowej. Nadwydajność mentalna ułatwia przyswajanie wiedzy, gdyż wiąże się z łatwym kojarzeniem różnych rzeczy, łączeniem ich ze sobą i wysnuwaniem wniosków.

Co daje nam silnie rozwinięta prawa półkula mózgu

Nadwrażliwość emocjonalna to druga strona nadaktywności mentalnej, wynika ona z silnej pracy prawej półkuli mózgu. Odpowiada ona za kreatywne myślenie, intuicję i emocje. To tłumaczy, dlaczego osoby zdolne i uzdolnione artystycznie tak łatwo się denerwują, gdy spotykają się z niesprawiedliwością społeczną. Doskonale wyczuwają cudze stany emocjonalne i chłoną je niczym gąbka. Z tego powodu rozmowa z przyjaciółką, która właśnie rozstała się z partnerem, bardzo mocno je porusza. Także radość koleżanki, która zmieniła pracę na bardziej rozwijającą, udziela się im i motywuje do działania.

Mylenie zachowania z tożsamością lub wartościami

Nadwrażliwość emocjonalna sprawia, że łatwo można pomylić zachowanie z wartościami lub tożsamością. Nadwydajni mentalnie nie tylko wiele oczekują od innych, ale też od siebie samych. Gdy odpuszczają sobie jakieś zadanie z powodu zmęczenia, w duszy strofują siebie za lenistwo. Kiedy koleżanka nie odbiera telefonu, wychodzą z założenia, że ich nie lubi. Tymczasem warto wykorzystać swoją kreatywność, by wskazać kilka innych potencjalnych wyjaśnień. Np. koleżanka może być zajęta, zmęczona, chora lub zdołowana. Prawdopodobnie oddzwoni w wolnej chwili.