Cieszysz się, że wreszcie znalazłaś swoją drugą połówkę. On lubi filmy Almodovara tak samo jak ty, nie je mięsa i stawia na aktywne weekendy. Wydaje ci się, że lepiej nie mogłaś trafić. Jego osobowość i zainteresowania wróżą sukces waszemu związkowi. Początek relacji romantycznej często jawi się jako bajka. Z czasem jednak pojawiają się pewne problemy. Zapominamy bowiem, że rodzina pochodzenia naszego ukochanego może wywrzeć duży wpływ na nasze życie. Jak wygląda trudna relacja synowej z teściową?
Spis treści:
- Czy rodzina partnera może zniszczyć związek?
- Różnica wartości i przekonań
- Naciski ze strony teściowej
- Trudna relacja synowej z teściową
- Krytyka metod wychowawczych
- Jak lęki teściowej i synowej generują konflikt?
- Rywalizacja teściowej z synową a konflikt lojalnościowy mężczyzny
Czy rodzina partnera może zniszczyć związek?
Zapewne niewiele kobiet zastanawia się, jak na ich życie wpłynie rodzina partnera. Zakładamy, że to mało istotny czynnik. Jesteśmy w końcu w związku z konkretnym mężczyzną, a nie jego krewnymi. Tymczasem rzeczywistość często sprowadza nas na ziemię. Na temat relacji synowej z teściową krąży wiele dowcipów. Na szczęście ta znajomość nie zawsze układa się fatalnie. Niemniej jest w nich ziarno prawdy. Z matką swojego faceta nie zawsze udaje się wypracować porozumienie. Często relacja z nią przypomina prawdziwe pole minowe. Ponadto gdy teściowa za bardzo ingeruje w związek syna, a on nie stawia jasnych granic, ten łatwo może przejść do historii.
Różnica wartości i przekonań
Niestety, musimy pamiętać, że każdy z nas pochodzi z innej rodziny i zostały mu wpojone inne wartości. Np. w domu twojego partnera rzeczą niedopuszczalną mogło być spanie do 10. Wszyscy musieli zejść na śniadanie o 7 rano. Dopóki żyjecie tylko we dwoje, sprawa może nie wyjść na jaw. Wystarczy jednak, że pojedziesz do teściowej na święta, a spotkasz się z ostrą reprymendą. Poczujesz się zaatakowana, więc też zaczniesz atakować. Tak rozpocznie się konflikt z teściową.
Naciski ze strony teściowej
To, z jakiej rodziny pochodzimy, generuje nasze przekonania, wartości, wzorce zachowań i oczekiwania. Np. ty możesz pochodzić z rodziny katolickiej, ale nowoczesnej. W związku z tym nikt nie krytykuje cię za to, że mieszkasz z partnerem bez ślubu. On jednak może mieć ultra religijnych rodziców. Gdy pojedziesz do nich w odwiedziny, ci wyślą cię do osobnego pokoju na noc. Mogą też zacząć nalegać, abyś jak najszybciej zalegalizowała związek z ich synem i przestała żyć w grzechu.
Trudna relacja synowej z teściową
Różne wzorce zachowań i wartości sprawiają, że trudna relacja synowej z teściową brzmi jak eufemizm. W rzeczywistości między obiema stronami toczy się nieustanna wojna podjazdowa. Inne wzorce zachowań sprawiają, że coś źle odbieramy lub wręcz tego nie dostrzegamy. Np. fakt, iż przyszła teściowa postanowiła się z nami umówić w restauracji, możemy uznać jako afront. Ona nie chce wpuścić nas do swojego życia i domu. Z drugiej strony ona może chcieć cię godnie podjąć, a sama np. nie umie zbyt dobrze gotować.
Krytyka metod wychowawczych
Czasem teściowa krytykuje nasze metody wychowawcze i sprawia nam tym ogromną przykrość. Zaczynamy postrzegać ją jako czarownicę z piekła rodem. Tymczasem ona może w dobrej wierze dzielić się swoim doświadczeniem, bo chce, aby jej wnuczka wyrosła na zdrową kobietę. W jej czasach rzeczą niedopuszczalną było podawanie małemu dziecku gotowych dań ze słoiczka. Dziś jednak wiele osób korzysta z tego udogodnienia. Jakość żywności dla dzieci jest bardzo wysoka i ściśle regulowana.
Jak lęki teściowej i synowej generują konflikt?
Ponadto trudna relacja z synowej i teściowej często bierze się z ich lęków, często nieuświadomionych. Matka naszego partnera boi się, że go straci, przestanie być najważniejszą kobietą w jego życiu. Ktoś inny zacznie gotować mu lepsze obiady i ją zdetronizuje. Często też teściowa może się bać, że nie zadbamy o jej syna w sposób należyty, w jakiś sposób go skrzywdzimy. Dla wielu kobiet sensem życia jest macierzyństwo. Gdy dziecko zakłada własną rodzinę, takie panie przestają czuć się potrzebne. Z kolei synowa boi się braku akceptacji. Obie panie mają niską samoocenę, która napędza lęki i rywalizację o to, która okaże się lepsza lub postawi na swoim.
Rywalizacja teściowej z synową a konflikt lojalnościowy mężczyzny
Rywalizacja teściowej z synową często ma miejsce także dlatego, że mężczyzna nie potrafi wyznaczyć jasnych granic. W jego wnętrzu rodzi się konflikt lojalnościowy. Z jednej strony wiele zawdzięcza mamie, bardzo ją kocha i nie chce jej zawieść. Z drugiej strony zależy mu na partnerce. Żadnej nie chce zranić, więc nie opowiada się po żadnej ze stron. W rezultacie postępuje jak Piłat i umywa ręce, a obie kobiety coraz bardziej się zwalczają, zabiegając o jego poparcie. Mężczyzna musi uświadomić sobie swoje potrzeby i odciąć pępowinę. Zakładając własną rodzinę, powinien postawić na autonomię i wyjść spod wpływu matki. Nie oznacza to, że ma zrywać z nią kontakt, nie pomagać jej z ciężkimi zakupami. Nie może jednak pozwalać sobą manipulować. Matka nie może żądać od niego, aby z nią zamieszkał, chociaż ma żonę, bo inaczej ona umrze. To nic zwykłego jak szantaż emocjonalny. Osoba, która odcięła pępowinę i ma pewną samoświadomość, tak łatwo mu nie ulegnie.