Dbanie o siebie to szereg różnych zachowań wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie a także pomysł na regulowanie stresu i emocji. Jednym z filarów dbania o siebie jest regularna aktywność fizyczna. Coraz większą popularnością cieszą się formy aktywności zwracające uwagę nie tylko na ciało ale także na ducha. Zajęcia typu joga i medytacja cieszą się ogromnym zainteresowaniem ale ostatnio dużą uwagę przyciąga temat treningów somatycznych. Co to jest trening somatyczny? Jak działa ? Jak może pomóc ?
Idea treningu
Sama idea ćwiczeń wywodzi się z Azji, dokładnie z praktyk qi gong i tai chi. Ćwiczenia mają na celu nawiązanie świadomego połączenia między umysłem a ciałem, jednocześnie zmniejszając napięcie w obu tych obszarach. Stosowane są jako metoda walki z bólem pleców czy nagromadzeniem negatywnych emocji. Natomiast słowo „somatyczny” pochodzi od greckiego słowa „soma”, które oznacza ciało. Somatyka to rodzaj działania, które wykorzystuje związki między ciałem a umysłem, pomaga wysłuchać swego ciała i odszukać w nim obszarów dyskomfortu, nierównowagi i bólu.
Trening somatyczny koncentruje się na głebokiej świadomości własnego ciała. Jest to holistyczne podejście do ćwiczeń, łączące umysł i ciało. Pozwala na uwalnianie emocji zatrzymanych w ciele. Jednym z założeń treningu jest idea że ciało posiada naturalna zdolność do samoregulacji i samoleczenia. Świadome działania, delikatne ruchy, techniki oddechowe i praca z ciałem są w stanie pobudzić procesy naprawcze w organizmie i wyzwolić napięcia i blokady energetyczne.
Pozytywne aspekty ćwiczeń
Ćwiczące osoby zwiększają świadomość własnego ciała. Dostrzegają, rozpoznają i zaczynają rozumieć sygnały wysyłane przez ciało. Nagromadzone w ciele emocje często objawiają się przez napięcia lub ból. Praktyka treningu somatycznego pozwala na rozpoznanie obszarów i zrozumieniu powiązanych z nimi emocji. Nagromadzone i zablokowane w ciele emocje są uwalniane przez delikatne ruchy i ćwiczenia. Nie ma tu katowania się w celu uzyskania perfekcyjnej fizycznej formy, efektem nie jest wypracowanie muskulatury, utrata wagi czy poprawa gibkości. Podczas treningu somatycznego pracuje wiele różnych elementów: świadomość ciała, oddech, doświadczenie związane z ruchem, wspólna praca ciała i psychiki oraz integracja ciała i umysłu.
Zrozumienie a następnie systematyczne praktykowanie ćwiczeń może przynieść korzyści dla ogólnego samopoczucia. Stosowanie ćwiczeń pomaga w następujących obszarach:
- redukuje stres oraz fizyczne i emocjonalne napięcia;
- poprawia samoświadomość, czyli samopoczucie oraz uczy rozpoznawania i zarządzania emocjami;
- poprawia jakości snu;
- poprawia kondycję fizyczną, zwiększa elastyczność i siłę.
- zapobiega osteoporozie.
Trening somatyczny jest dostępny dla każdego, bez względu na wiek i formę fizyczną, nie potrzebuje sprzętu sportowego i doskonałej formy wydolnościowej. Jednak należy pamiętać iż każdy z nas ma inne potrzeby i preferencje. Osoby chcące rozpocząć przygodę z treningami somatycznymi powinny zrobić to pod okiem doświadczonego instruktora. Pozwali to na poprawne opanowanie i praktykowanie prawidłowych technik. Zapewni wsparcie w procesie uwalniania emocji.