Wysoka wrażliwość to cecha wrodzona, uwarunkowana genetycznie, która występuje u 20% społeczeństwa. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wysoka wrażliwość pozwala intensywniej odbierać bodźce, które docierają do nas ze świata zewnętrznego. Ma to dobre i złe strony. Wadą takiego rozwiązania jest wysoka podatność na przebodźcowanie. Te rzeczy ułatwią życie kobietom wysoko wrażliwym.
Brak substancji pobudzających w diecie
Osoby wysoko wrażliwe są dużo bardziej podatne na działanie kofeiny pochodzącej z kawy czy napojów energetyzujących. Silnie oddziałują na nie także substancje pobudzające z herbaty. W związku z powyższym osoby wysoko wrażliwe powinny unikać substancji pobudzających w diecie. W ich przypadku sprawdzi się wykluczenie kawy, herbaty i napojów energetyzujących z menu. Ważne jest także unikanie słodyczy oraz pikantnych potraw. Zarówno cukier, jak i kapsaicyna mogą przyczynić się do nadmiernego pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego. To w rezultacie może powodować u osób wysoko wrażliwych rozdrażnienie i utrudniać koncentrację.
Ruch na świeżym powietrzu
Osoby wysoko wrażliwe odpoczywają na łonie natury. W ich przypadku jogging czy spacer z dala od centrum miasta, ma działanie uspokajające i wyciszające. To doskonałe rozwiązanie po dniu pełnym wrażeń. Gdy chcemy się wyciszyć po nadmiarze bodźców, jakie do nas dotarły w ciągu dnia, powinniśmy postawić na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Nie od dziś wiadomo, że kontakt z naturą potrafi uspokoić i wyciszyć emocje.
Uważny dobór perfum i środków czystości
Wszystko, z czego korzysta w codziennym życiu osoba wysoko wrażliwa może mieć wpływ na jej samopoczucie. Dotyczy to również perfum i środków czystości. Jeśli zapach jest zbyt intensywny, słodki i męczący, może utrudniać osobie wysoko wrażliwej koncentrację, a nawet wprawiać ją w stan emocjonalnego rozedrgania. Podobnie działają komponenty zapachowe dodawane do proszków i płynów do prania. Zbyt intensywne doznania olfaktoryczne nie są wskazane dla osób wysoko wrażliwych.
Strach przed szpitalem, udzielające się uczucie chaosu
Osoby wysoko wrażliwe często unikają wizyt w szpitalu czy w przychodni. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wszechobecny chaos. Na swoją kolej trzeba często długo czekać. W międzyczasie wpuszczane są osoby spoza kolejki. Lekarz, który nas bada, często musi odebrać telefon, zanieść jakieś dokumenty na recepcję, a to potęguje uczucie chaosu, które prowadzi do przebodźcowania i wyczerpania psychicznego.
Wyłączenie telefonu
Jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą, poczujesz ogromną ulgę, gdy wyłączysz swój telefon. Wtedy nic nie będzie cię rozpraszało. Ominą cię wszystkie sygnały dźwiękowe zwiastujące powiadomienia z maila i aplikacji. Ich nadmiar bywa bardzo uciążliwy dla osób wysoko wrażliwych. W związku z tym warto ograniczyć powiadomienia i w miarę możliwości je wyciszyć. Internet w telefonie należy włączać tylko wówczas, gdy chcemy z niego skorzystać w konkretnym celu.