Psychologia

Skąd się biorą kompleksy kobiet?

Skąd się biorą kompleksy kobiet

Kobiety zmagają się z wieloma kompleksami. Część z nas nie jest zadowolonych ze stanu cery, inne uważają, że mają za mały biust. Nie brakuje też pań, które wstydzą się wystającego brzuszka. Skąd się biorą kompleksy kobiet?

Niska samoocena wyniesiona z domu

Wiele kobiet niską samoocenę wynosi z domu, gdzie ciągle słyszy krytyczne uwagi na swój temat. Aby zasłużyć na miłość rodziców, trzeba przynosić 6, już nawet 5 to za niska ocena. Rodzice uważają, że w ten sposób zaszczepiają w dziecku ambicje i mobilizują je do działania. Tymczasem to najprostsza droga do zasiania w swoim potomku niskiej samooceny. Dziecko uważa, że zasługuje na miłość tylko wtedy, gdy jest perfekcyjne. Każda skaza na cerze, każdy siniak na ciele, każdy zbędny włosek, zbyt mały biust odbiera mu szansę na znalezienie dobrego partnera.  Do tego trzeba być inteligentną i na bieżąco realizować wszystkie zadania, nawet gdy ich ilość przytłoczyłaby 5-osobowy zespół.

Krytyka byłego partnera

Czasem rodzina zaszczepia w nas pozytywny komunikat – jestem wartościowa i świetna w tym, co robię. Jednak gdy kobieta trafia na toksycznego partnera, ciągle słyszy, że ma za mały biust, zbyt plaskaty tyłek, za rzadkie włosy, kiepsko dobiera kolor lakieru do paznokci. Im dłużej słucha tych krytycznych uwag, tym bardziej zaczyna w nie wierzyć. W rezultacie po zakończeniu związku jest kobietą zakompleksioną i niepewną siebie.

Złośliwe komentarze rówieśników

Rówieśnicy potrafią zadawać ból i to bez mrugnięcia okiem. Osoby, które uczęszczały do gimnazjum, wiedzą, o co chodzi. Tam wszystko, począwszy od marki butów, a skończywszy na fryzurze, czy kolorze swetra, może stać się źródłem ogromnego hejtu. Nie bez powodu to właśnie w tym wieku wielu młodych ludzi popada w depresję i dokonuje prób samobójczych. Jeśli masz w domu nastolatkę, uważnie obserwuj, czy nie dzieje się z nią coś dobrego. Rówieśnicy potrafią być okrutni.

Nierealistyczny wizerunek kobiet w magazynach i na Instagramie

Często przyczyną naszych kompleksów jest nierealistyczny wizerunek kobiet w magazynach i na Instagramie. Wszystkie zdjęcia są doskonale wyretuszowane, panie świetnie pomalowane, z doczepionymi włosami i po 10 operacjach plastycznych. Nic dziwnego, że jawią się jako chodząca perfekcja, której zwykła czytelniczka nie jest w stanie dogonić.

Operacje plastyczne znanych Polek

Wiele z nas nie wpadłoby na to, że pośladki mogą być za małe, a tylko duży biust jest atrakcyjny. Jednak kolejna celebrytka wszczepiająca sobie implanty utwierdza nas w przekonaniu, że musimy wreszcie zrobić coś ze swoim wyglądem, bo znacznie odbiegamy od obowiązujących standardów piękna.

Dodaj komentarz