Psychologia

Różnica wieku w związku – jak wpływa na relację z partnerem?

Różnica wieku w związku

Różnica wieku w związku to coś, co elektryzuje wielu Polaków, o czym świadczą nagłówki artykułów na portalach plotkarskich. Ich twórcy dobrze wiedzą, co napisać, aby przyciągnąć uwagę czytelnika. Często piszą, że jakaś gwiazda spotyka się z mężczyzną młodszym o 15 lat i mają dużo odsłon. Jak różnica wieku w związku wpływa na relację z partnerem?

Różnica wieku w związku przeszkadza osobom postronnym

Bardzo często różnica wieku w związku jest dla samych zainteresowanych praktycznie niewyczuwalna. Ci świetnie czują się w swoim towarzystwie. Jednak zawsze znajdzie się ktoś, komu taka relacja będzie przeszkadzać. Jeden powie, że starsza kobieta nie powinna zaczepiać młodszych mężczyzn i się z nimi umawiać, to czyni ją niepoważną. Lepiej, aby skupiła się na rodzeniu dzieci niż randkowaniu z mężczyzną, który dopiero ukończył studia.  Jednak trzeba się liczyć z tym, że nieważne, czy będziemy równolatkami, stroną starszą czy młodszą w związku, zawsze znajdzie się ktoś z zewnątrz, kto stwierdzi, że do siebie nie pasujemy i źle wybraliśmy.

Rodzice starszej kobiety przestrzegają ją przed potencjalnym cierpieniem

Bardzo często to rodzice starszej kobiety bardziej boją się różnicy wieku w związku. Uważają, że młodszy facet tylko się zabawi i ją zostawi. Nie jest bowiem gotów do założenia rodziny czy wzięcia na siebie tak wielkiej odpowiedzialności, jaką jest związek. Zdaniem wielu osób kobieta musi uważać na to, by nie stracić swoich najlepszych lat u boku niewłaściwego mężczyzny, ponieważ może to uniemożliwić jej zajście w ciążę i założenie rodziny.

Starsza kobieta jako trofeum młodszego mężczyzny

Otoczenie młodszego mężczyzny nie krytykuje go za to, że umawia się ze starszą kobietą. Zazwyczaj koledzy mu zazdroszczą, że udało mu się zdobyć taką partnerkę. Starsza kobieta dla młodszego mężczyzny stanowi swego rodzaju trofeum, którym warto pochwalić się przed znajomymi. To wzbudza podziw.

Zacieranie różnicy wieku w miarę upływu czasu

Tak naprawdę różnica wieku jest najmocniej widoczna, gdy on ma 22 lata, a ona 28 lat. Potem te 6 lat różnicy nie mają żadnego znaczenia. Gdy on skończy studia i skoncentruje się wyłącznie na pracy zawodowej, będzie miał 25 lat, a ona 31 lat. Wówczas  ich cele staną się zbieżne. Obydwoje będą zarabiać i myśleć o powiększeniu rodziny.

Nie wiek, lecz dojrzałość emocjonalna wpływa na relację z partnerem

Warto zwrócić uwagę, że różnica wieku w związku nic nie znaczy. Można mieć partnera starszego o 10 lat i nie dogadywać się z nim na żadnej płaszczyźnie, ponieważ jest niedojrzały emocjonalnie.  Najważniejszą kobietą w jego życiu jest mama, która nie pozwala mu wyfrunąć spod swoich skrzydeł. Można też trafić na sensownego faceta, który jest od nas młodszy o 5 lat.

Podobne cele życiu i wzajemne dopełnianie się kluczem do sukcesu związku

Ważne jest to, aby mieć w życiu podobne cele i wzajemnie się dopełniać.  Jeśli obie strony chcą mieć dzieci, żyć w związku monogamicznym, to znajdują płaszczyznę porozumienia, bez którego nie da się stworzyć żadnej sensownej relacji. Poza tym, gdy jedna strona jest twardo stąpająca po ziemi, a druga przejawia tendencje marzycielskie, to będą się nawzajem świetnie dopełniać.

Dodaj komentarz