Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może prowadzić do powstawania kamienia nazębnego. W celu usunięcia nalotu należy skorzystać z usług dentysty. Scaling ultradźwiękowy usuwa nalot.
Kamień nazębny tworzy się z płytki nazębnej, która składa się z bakterii, resztek jedzenia i śliny. Powstaje ona już kilka godzin po czyszczeniu zębów, toteż należy je myć co najmniej dwa razy dziennie, używając odpowiednich produktów. W sytuacji, gdy higiena jamy ustnej jest nieodpowiednia, np. zbyt krótki czas szczotkowania, może pojawić się kamień nazębny. Niestety, tak mocno przylega on do szkliwa, że może go usunąć wyłącznie dentysta.
Scaling ultradźwiękowy
Kamień nazębny można usunąć przy pomocy scalingu ultradźwiękowego. Ta metoda jest bezpieczna, nie niszczy szkliwa zębów. Scaling ultradźwiękowy przeprowadza się z wykorzystaniem specjalnego urządzenia, którego końcówkę przykłada się w miejsce złogów. Specjalny mechanizm wprowadza ją w ruch drgający o wysokiej częstotliwości, dzięki czemu kamień po prostu odpada.
Jak często?
Scaling ultradźwiękowy należy przeprowadzić wówczas, gdy na zębach pojawi się kamień nazębny. Przylega on do szkliwa jako twardy, brązowy nalot, toteż nie wygląda estetycznie. Kamień nazębny może przyczynić się do wystąpienia parodontozy.
Zabieg usuwania kamienia można przeprowadzać 1-2 razy w roku. Wiele zależy od higieny jamy ustnej. U osób palących papierosy czy pijących spore ilości kawy i herbaty, taka potrzeba może występować częściej. Scaling ultradźwiękowy nie jest nieprzyjemny, ale każdemu zabiegowi stomatologicznemu towarzyszy dyskomfort. Ten zwiększa się, gdy kamień występuje poddziąsłowo.
Czasem scaling wykonuje się ręcznie. Dzieje się tak w przypadku ludzi posiadających rozrusznik serca bądź kobiet w ciąży. Bezpośrednio po jego wykonaniu warto poddać się lakowaniu zębów. Fluoryzacja zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.
Aleksandra Wiktor