Mogłoby się wydawać, że na udany związek wpływa wspólna pasja oraz dobranie partnerów pod kątem osobowości. Tymczasem okazuje się, że wcześniej wspomniane czynniki nie odgrywają tak istotnej roli jak wspólny system wartości czy życie erotyczne. Psycholodzy przekonują, że recepta na udany związek jest bardzo prosta. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, iż najbardziej liczą się wspólne wartości.
Spis treści:
- Pociąg fizyczny nie baczy na wspólny system wartości
- Sprzeczny system wartości nie pozwala stworzyć satysfakcjonującej relacji
- Czy wspólna pasja to recepta na udany związek?
- Czy związek introwertyka z introwertykiem jest najlepszy?
- Związek osób o sprzecznych poglądach
- Konflikt wartości czy ukryte lęki?
- Czy szkodliwe kody kulturowe reprezentują moje wartości?
- Kiedy pojawia się szansa na zmianę?
Pociąg fizyczny nie baczy na wspólny system wartości
Początkowo najważniejszy jest pociąg fizyczny. To właśnie ona pozwala zbudować udane życie erotyczne. To z kolei rodzi bliskość. Najpóźniej pojawia się zaangażowanie, czyli chęć podjęcia wysiłku dla wspólnego życia. Jednak trudno o to ostatnie, gdy system wartości partnerów dość znacznie się od siebie różni.
Sprzeczny system wartości nie pozwala stworzyć satysfakcjonującej relacji
Psycholodzy postanowili sprawdzić, jak na satysfakcję ze związku wpływają wyznawane wartości. Okazało się, że tam, gdzie są one podzielane przez obu partnerów, poziom zadowolenia z relacji jest wysoki. Natomiast tam, gdzie brakuje satysfakcji, często obserwuje się konflikt wartości.
Czy wspólna pasja to recepta na udany związek?
Co ciekawe, udany związek nie zależy wcale od tego, czy ty i partner tak samo lubicie kino hiszpańskie. Ty możesz chodzić do kina z przyjaciółkami, a on w tym czasie jeździć na motorze z kolegami. Najważniejsze są bowiem wartości. Jeśli jakaś para kłóci się o sposób spędzania wolnego czasu, to zazwyczaj chodzi nie o hobby, ale o to, jak postrzegamy tę kwestię. Dla niektórych osób wspólne spędzanie czasu stanowi istotną wartość. Jeśli jednak dla pary najważniejsza jest tolerancja i autonomia, to nie będzie ona miała problemu, aby pogodzić z pozoru sprzeczne pasje.
Czy związek introwertyka z introwertykiem jest najlepszy?
Mogłoby się wydawać, że najlepszy jest związek introwertyka z introwertykiem, a najgorszy dwóch ekstrawertyków. Tymczasem badania psychologiczne wykazują, że typ osobowości nie wpływa na satysfakcję ze związku. Każda kombinacja typów osobowości daje szanse na powodzenie. Udany związek zależy bowiem od wzajemnego szacunku i zrozumienia, które można uznać jako wartości. Gdy obie strony je wyznają, to z pewnością się porozumieją. Gorzej, gdy jednemu z partnerów brakuje tolerancji. Wówczas może dochodzić do kłótni wynikających z nieporozumień.
Związek osób o sprzecznych poglądach
Sprzeczne poglądy nie oznaczają jednak, że dwie osoby z przeciwległych biegunów się rozstają. Często tkwią w łączącej je relacji, jednak ta nie przynosi satysfakcji. Udany związek jest bowiem dla nich niezwykle daleką perspektywą. Konflikt wartości przypomina nigdy niekończącą się wojnę. Toczy się ona o kwestie elementarne. Fakt, że partner ma inny system wartości, powoduje poczucie zagrożenia. Sprzeczne poglądy pozwalają stworzyć ekscytującą relację, jednak ta nie przynosi szczęścia.
Konflikt wartości czy ukryte lęki?
Bardzo wiele par kłóci się o kwestie polityczne. Rzadko jednak chodzi o to, że jedna osoba głosuje na prawicę, a druga na lewicę. Zazwyczaj za pewnymi wartościami kryją się lęki egzystencjalne, problemy w pracy czy niestabilna sytuacja finansowa.
Czy szkodliwe kody kulturowe reprezentują moje wartości?
Ponadto konflikt wartości często rodzą szkodliwe kody kulturowe, które opierają się na generalizowaniu. Jeśli słyszysz stwierdzenia z użyciem słów: nigdy, zawsze, wszyscy, cały czas, to wiedz, że masz do czynienia ze szkodliwymi przekonaniami, które ktoś usiłuje wtłoczyć do twojej głowy. Zastanów się, na ile sam się z nimi zgadzasz, a na ile chłoniesz jak gąbka frazesy powtarzane np. przez swoich rodziców. Np. udany związek polega na spędzaniu ze sobą każdej wolnej chwili. Czy rzeczywiście odczuwasz potrzebę spędzania razem każdej chwili? Czy nie wolisz czasem wyskoczyć na samotne spotkanie ze znajomymi czy wypad za miasto związany z twoją pasją? Czy wspólne robienie wszystkich czynności czasem zwyczajnie cię nie męczy?
Kiedy pojawia się szansa na zmianę?
Kiedy partner jest skłonny otworzyć się na nowe i perspektywę drugiej strony? Gdy widzi w tym szansę na poprawę własnej sytuacji. Np. zgodzę się na powrót żony do pracy, więcej czasu poświęcę dziecku, w zamian przestaniemy się kłócić i znów zaczniemy uprawiać seks.