Fibromialgia
Sasun Bughdaryan z Unsplash

Psychosomatyka to gałąź nauki, która w ostatnich latach prężnie się rozwija. Zauważono bowiem, że psychika pozostaje w ścisłym związku z naszym zdrowiem fizycznym. Obie składowe oddziałują na siebie. Np. ból miesiączkowy może wywoływać silny stres. Analogicznie stres towarzyszący problemom w pracy może powodować ból głowy. Fibromialgia to choroba, o której wciąż wiemy za mało. Jakie są jej dokuczliwe objawy?

Spis treści:

  1. Ból mięśni i stawów bez ustalonej przyczyny
  2. Dlaczego diagnostyka fibromialgii tak długo trwa?
  3. Poznaj objawy fibromialgii
  4. Objawy psychosomatyczne, które się lekceważy
  5. Gdy ból emocjonalny przechodzi w ból fizyczny
  6. Leczenie bólu to często tylko teoria

Ból mięśni i stawów bez ustalonej przyczyny

Fibromialgia to choroba, która daje o sobie znać w niezwykle dokuczliwy sposób. Towarzyszy jej przewlekły, uogólniony ból mięśniowo-stawowy. Jest to przypadłość, która atakuje tkankę łączną. Z niej z kolei zbudowane są mięśnie i stawy.

Dlaczego diagnostyka fibromialgii tak długo trwa?

Diagnostyka fibromialgii nastręcza sporo trudności specjalistom. Gdy do lekarza zgłasza się pacjent, który skarży się na ból mięśni i stawów, zleca mu się szereg badań podstawowych. Te jednak często niczego nie wykazują. Przyczyny bólu mięśni i stawów pozostają nieustalone. Pacjent jednak nadal cierpi i zgłasza się do kolejnych lekarzy. Ci zaczynają traktować go jak hipochondryka. Niektórzy wmawiają chorym na fibromialgię przewrażliwienie i wymyślanie nieistniejących problemów zdrowotnych. Niewątpliwie tacy ludzie spotykają się z ogromnym brakiem zrozumienia, co dodatkowo pogarsza ich stan, ponieważ generuje trudne emocje, które nasilają objawy fibromialgii.

Poznaj objawy fibromialgii

Jakie są objawy fibromialgii? Mamy tutaj do czynienia z bólem mięśni i stawów od talii w dół i w górę. Często jest on na tyle uciążliwy, iż uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Lekarze niechętnie wystawiają choremu L4, ponieważ boją się, że nie istnieją ku temu podstawy i zwolnienie lekarskie może zostać poddane w wątpliwość przy ewentualnej kontroli ZUS.

Objawy psychosomatyczne, które się lekceważy

Objawy fibromialgii znacznie przekraczają ból mięśni i stawów. Chorzy skarżą się na silne migreny, problemy jelitowe, problemy z pęcherzem moczowym, zmęczenie czy problemy z koncentracją. Jak widać, symptomy mają uogólniony charakter. Ciężko przyporządkować je konkretnej dolegliwości. Z tego powodu diagnostyka fibromialgii często trwa dobrych parę lat pod warunkiem, że chory trafi wreszcie na lekarza, który wie, czym jest psychosomatyka. Zaleca się, aby w sytuacji niestwierdzenia podłoża chorobowego podczas badań, skierować pacjenta do psychologa. Często bowiem nasza psychika płata nam figla i daje znać o nierozwiązanych problemach poprzez ból głowy czy mięśni.

Psychosomatyka. Gdy ból emocjonalny przechodzi w ból fizyczny

Fibromialgia to choroba, która często pojawia się po silnej traumie. Rozstanie z wieloletnim partnerem, nieszczęśliwa miłość, śmierć matki, poronienie, wypadek samochodowy, gwałt – to tylko niektóre czynniki, które sprzyjają ujawieniu się wyżej wspomnianej przypadłości. W takiej sytuacji ból emocjonalny, który wiąże się z trudnym wydarzeniem, przechodzi w fizyczny.  W ten sposób pacjent może na chwilę odwrócić swoją uwagę od traumatycznych przeżyć i skupić się na walce o swoje zdrowie.

Leczenie bólu to często tylko teoria

Niestety chorzy na fibromialgię nie mogą liczyć na kompleksowe wsparcie. Często spotykają się z ogromnym brakiem zrozumienia. Psychosomatyka dla wielu lekarzy pozostaje wymysłem. Trudno dziwić się, że zwykli ludzie nie rozumieją, że ból emocjonalny czasem może przejść w ból fizyczny. W Polsce leczenie bólu znajduje się w powijakach. Na dodatek fibromialgia, choć utrudnia normalne funkcjonowanie, w tym pracę zawodową, nie stanowi przesłanki do przyznania renty chorobowej.